M.A.C.H. 1: Skillnad mellan sidversioner

Från Seriewikin
Hoppa till navigeringHoppa till sök
Andreas (diskussion | bidrag)
Ingen redigeringssammanfattning
 
Wakuran (diskussion | bidrag)
mIngen redigeringssammanfattning
(10 mellanliggande sidversioner av 6 användare visas inte)
Rad 1: Rad 1:
Debuterade i det första numret av ''[[2000 AD]]'' 1977 och förekom i 80 nummer framöver. Handlar om en agent som fick sina krafter förstärkta på teknisk väg. Bland annat hade hans hjärna försetts med en inbyggd dator.
{{DEFAULTSORT:Mach1}}
[[Kategori:Serier]]
[[Kategori:Brittiska serier]]
[[Kategori:Seriefigurer]]
[[Kategori:Brittiska seriefigurer]]
[[Kategori:Äventyrsserier]]
[[Kategori:Kriminal- och agentserier]]
[[Kategori:Science fiction-serier]]
:<small>''Ej att förväxla med skurken/hjälten från [[Marvel Comics]] som tidigare kallats MACH-1 och som idag går under namnet [[MACH V]].''</small>
----
'''"M.A.C.H. 1"''', brittisk [[actionserie]] som debuterade i det första numret av ''[[2000 AD]]'' 1977 och förekom i 80 nummer framöver. Handlar om agenten John Probe som fick sina krafter förstärkta på teknisk väg. Bland annat hade han femtio mans styrka och sin hjärna försedd med en inbyggd dator.


Skapades av [[Pat Mills]].
Skapades av [[Pat Mills]] och [[Enio]].


Har publicerats på svenska i ''[[Seriemagasinet]]'' under senare delen av 80-talet.
==[[Bild:Mini_sverige.gif]] Svensk publicering==
Har publicerats på svenska i ''[[Seriemagasinet]]'' under senare delen av 1980-talet, samt i ''[[Barracuda (serietidning)|Barracuda]]'' 1991.


== Externa länkar ==
== Externa länkar ==
*[http://www.internationalhero.co.uk/m/mach1.htm International Hero]
*[http://www.internationalhero.co.uk/m/mach1.htm Presentation av M.A.C.H. 1 från InternationalHero.co.uk]
 
{{Seriemagasinet}}

Versionen från 10 augusti 2016 kl. 18.50

Ej att förväxla med skurken/hjälten från Marvel Comics som tidigare kallats MACH-1 och som idag går under namnet MACH V.

"M.A.C.H. 1", brittisk actionserie som debuterade i det första numret av 2000 AD 1977 och förekom i 80 nummer framöver. Handlar om agenten John Probe som fick sina krafter förstärkta på teknisk väg. Bland annat hade han femtio mans styrka och sin hjärna försedd med en inbyggd dator.

Skapades av Pat Mills och Enio.

Svensk publicering

Har publicerats på svenska i Seriemagasinet under senare delen av 1980-talet, samt i Barracuda 1991.

Externa länkar