Dödsspelet (svenskproducerad): Skillnad mellan sidversioner
Från Seriewikin
Hoppa till navigeringHoppa till sök
Karl MAN (diskussion | bidrag) Ingen redigeringssammanfattning |
Andreas (diskussion | bidrag) Ingen redigeringssammanfattning |
||
| (En mellanliggande sidversion av en annan användare visas inte) | |||
| Rad 3: | Rad 3: | ||
[[Kategori:Äventyrsserier]] | [[Kategori:Äventyrsserier]] | ||
[[Kategori:Science fiction-serier]] | [[Kategori:Science fiction-serier]] | ||
{{disamb|För andra serier med samma titel, se gaffelsidan [[Dödsspelet]].}} | |||
'''"Dödsspelet"''' är en äventyrs- och [[originalserie]] producerad för den svenska ''[[Fantomen (serietidning)|Fantomen]]''-tidningen sedan 1996 av [[Tony De Paul]] (manus) och [[Kari Leppänen]]. Huvudpersonen är tonårige Val Foster (namnet en hyllning till [[Hal Foster]], skapare av "[[Prins Valiant]]") som är den ende som vet att en intelligent varelse utecklats på Internet och nu hotar att ta över världen. | '''"Dödsspelet"''' är en äventyrs- och [[originalserie]] producerad för den svenska ''[[Fantomen (serietidning)|Fantomen]]''-tidningen sedan 1996 av [[Tony De Paul]] (manus) och [[Kari Leppänen]]. Huvudpersonen är tonårige Val Foster (namnet en hyllning till [[Hal Foster]], skapare av "[[Prins Valiant]]") som är den ende som vet att en intelligent varelse utecklats på Internet och nu hotar att ta över världen. | ||
Det senaste avsnittet publicerades 2001 och serien är i dagsläget ofullbordad. Enligt en uppgift på klubbsidorna så var det tänkt att den skulle fortsätta, men att dess dalande popularitet och det faktum att Leppänen hade ont om tid ledde till att man beslöt att den fick vara färdigpublicerad. | Det senaste avsnittet publicerades 2001 och serien är i dagsläget ofullbordad. Enligt en uppgift på klubbsidorna så var det tänkt att den skulle fortsätta, men att dess dalande popularitet och det faktum att Leppänen hade ont om tid ledde till att man beslöt att den fick vara färdigpublicerad. | ||
== Utgivning == | |||
{| {{snyggtabell}} | |||
! bgcolor="#FFEBAD"|Nr !!bgcolor="#FFEBAD"|Titel !!bgcolor="#FFEBAD"|Publicering | |||
|- | |||
| 1 || "Den egyptiska guden" || ''[[Fantomen (serietidning)|Fantomen]]'' nr 4/1996 | |||
|- | |||
| 2 || "Omprogrammerad verklighet" || ''[[Fantomen (serietidning)|Fantomen]]'' nr 7/1996 | |||
|- | |||
| 3 || "Digitalt liv" || ''[[Fantomen (serietidning)|Fantomen]]'' nr 9/1996 | |||
|- | |||
| 4 || "Systemkrasch!" || ''[[Fantomen (serietidning)|Fantomen]]'' nr 14/1996 | |||
|- | |||
| 5 || "Chicago Blues" || ''[[Fantomen (serietidning)|Fantomen]]'' nr 15/1996 | |||
|- | |||
| 6 || "Gangsterkrig" || ''[[Fantomen (serietidning)|Fantomen]]'' nr 16/1996 | |||
|- | |||
| 7 || "Sheriffen" || ''[[Fantomen (serietidning)|Fantomen]]'' nr 21/1996 | |||
|- | |||
| 8 || "Den laglöse" || ''[[Fantomen (serietidning)|Fantomen]]'' nr 22/1996 | |||
|- | |||
| 9 || "Digital död" || ''[[Fantomen (serietidning)|Fantomen]]'' nr 23/1996 | |||
|- | |||
| 10 || "På flykt" || ''[[Fantomen (serietidning)|Fantomen]]'' nr 10/1997 | |||
|- | |||
| 11 || "Fågelskrämman" || ''[[Fantomen (serietidning)|Fantomen]]'' nr 12/1997 | |||
|- | |||
| 12 || "Jagad av FBI" || ''[[Fantomen (serietidning)|Fantomen]]'' nr 14/1997 | |||
|- | |||
| 13 || "Åter från 1500-talet" || ''[[Fantomen (serietidning)|Fantomen]]'' nr 23/1997 | |||
|- | |||
| 14 || "Redo för strid" || ''[[Fantomen (serietidning)|Fantomen]]'' nr 24/1997 | |||
|- | |||
| 15 || "Slutstriden" || ''[[Fantomen (serietidning)|Fantomen]]'' nr 26/1997 | |||
|- | |||
| 16 || "Varelsen vaknar" || ''[[Fantomen (serietidning)|Fantomen]]'' nr 20/1999 | |||
|- | |||
| 17 || "På flykt!" || ''[[Fantomen (serietidning)|Fantomen]]'' nr 24/1999 | |||
|- | |||
| 18 || "Fånge i cybervärlden" || ''[[Fantomen (serietidning)|Fantomen]]'' nr 1/2000 | |||
|- | |||
| 19 || "Fångar på Coco Dream" || ''[[Fantomen (serietidning)|Fantomen]]'' nr 13/2001 | |||
|- | |||
| 20 || "Cybervarelsen" || ''[[Fantomen (serietidning)|Fantomen]]'' nr 14/2001 | |||
|- | |||
| 21 || "Åter i cyberrymden" || ''[[Fantomen (serietidning)|Fantomen]]'' nr 15/2001 | |||
|- | |||
|} | |||
{{fantomentidning}} | {{fantomentidning}} | ||
{{stub}} | {{stub}} | ||
Nuvarande version från 2 januari 2026 kl. 05.53
- För andra serier med samma titel, se gaffelsidan Dödsspelet.
"Dödsspelet" är en äventyrs- och originalserie producerad för den svenska Fantomen-tidningen sedan 1996 av Tony De Paul (manus) och Kari Leppänen. Huvudpersonen är tonårige Val Foster (namnet en hyllning till Hal Foster, skapare av "Prins Valiant") som är den ende som vet att en intelligent varelse utecklats på Internet och nu hotar att ta över världen.
Det senaste avsnittet publicerades 2001 och serien är i dagsläget ofullbordad. Enligt en uppgift på klubbsidorna så var det tänkt att den skulle fortsätta, men att dess dalande popularitet och det faktum att Leppänen hade ont om tid ledde till att man beslöt att den fick vara färdigpublicerad.
Utgivning
| Nr | Titel | Publicering |
|---|---|---|
| 1 | "Den egyptiska guden" | Fantomen nr 4/1996 |
| 2 | "Omprogrammerad verklighet" | Fantomen nr 7/1996 |
| 3 | "Digitalt liv" | Fantomen nr 9/1996 |
| 4 | "Systemkrasch!" | Fantomen nr 14/1996 |
| 5 | "Chicago Blues" | Fantomen nr 15/1996 |
| 6 | "Gangsterkrig" | Fantomen nr 16/1996 |
| 7 | "Sheriffen" | Fantomen nr 21/1996 |
| 8 | "Den laglöse" | Fantomen nr 22/1996 |
| 9 | "Digital död" | Fantomen nr 23/1996 |
| 10 | "På flykt" | Fantomen nr 10/1997 |
| 11 | "Fågelskrämman" | Fantomen nr 12/1997 |
| 12 | "Jagad av FBI" | Fantomen nr 14/1997 |
| 13 | "Åter från 1500-talet" | Fantomen nr 23/1997 |
| 14 | "Redo för strid" | Fantomen nr 24/1997 |
| 15 | "Slutstriden" | Fantomen nr 26/1997 |
| 16 | "Varelsen vaknar" | Fantomen nr 20/1999 |
| 17 | "På flykt!" | Fantomen nr 24/1999 |
| 18 | "Fånge i cybervärlden" | Fantomen nr 1/2000 |
| 19 | "Fångar på Coco Dream" | Fantomen nr 13/2001 |
| 20 | "Cybervarelsen" | Fantomen nr 14/2001 |
| 21 | "Åter i cyberrymden" | Fantomen nr 15/2001 |
|
Den här artikeln är bara påbörjad, en så kallad stubbe. Hjälp Seriewikin växa genom att fylla i mer! |
