Skillnad mellan versioner av "Lista över förlagscrossovers med DC:s universum"
Keffy (diskussion | bidrag) |
Keffy (diskussion | bidrag) |
||
(7 mellanliggande versioner av samma användare visas inte) | |||
Rad 149: | Rad 149: | ||
|"[[Batman / The Spirit]]"|| 2007 || 1 || [[Will Eisner]]* || [[Spirit]] | |"[[Batman / The Spirit]]"|| 2007 || 1 || [[Will Eisner]]* || [[Spirit]] | ||
|- | |- | ||
|"[[Superman and Batman | |"[[Superman and Batman versus Aliens and Predator]]" || 2007 || 1-2 || [[Dark Horse]] || [[Aliens vs. Predator]] | ||
|- | |- | ||
|"[[DC / WildStorm: DreamWar]]" || 2008|| 1-6 || [[WildStorm]]* || [[WildStorms universum]] | |"[[DC / WildStorm: DreamWar]]" || 2008|| 1-6 || [[WildStorm]]* || [[WildStorms universum]] | ||
Rad 195: | Rad 195: | ||
|"[[Injustice vs. Masters of the Universe]]" || 2018 || 1-6 || [[Mattel]]* || [[Masters of the Universe]] | |"[[Injustice vs. Masters of the Universe]]" || 2018 || 1-6 || [[Mattel]]* || [[Masters of the Universe]] | ||
|- | |- | ||
|"[[Batman / Teenage Mutant Ninja Turtles III]]" || 2019 || 1-6 || [[IDW]] || [[Teenage Mutant Ninja Turtles]] | |||
|- | |||
|"[[RWBY / Justice League]]" || 2021 || 1-7 || [[Rooster Teeth]]* || [[RWBY]] | |||
|- | |||
|"[[Batman / Fortnite: Zero Point]]" || 2021 || 1-6 + 1 engångstidning || [[Epic Games]] || [[Fortnite]] | |||
|- | |||
|"[[Batman/FaZe Clan]]" || 2022 || 1 || [[FaZe Clan]] || [[FaZe Clan]] | |||
|- | |||
|"[[Batman / Spawn]]" || 2022 || 1 || [[Image]] || [[Spawn]] | |||
|} | |} | ||
Nuvarande version från 20 september 2022 kl. 12.51
Crossoverserier med DC:s universum har förekommit sedan 1970-talet; främst i form av engångstidningar och miniserier, men även inom ramen för den reguljära utgivningen.
Notera att serier och figurer som blivit fullkomligt integrerade med DC:s universum under perioder då DC innehaft licensrättigheterna till dem är exkluderade – detta gäller t.ex. The Shadow under 1970-talet, Doc Savage 2010-2011, och Archie Comics superhjältar 2009-2011.
Miniserier och engångspublikationer
Serier som i kolumnen "Samarbetande förlag" är märkta med * är i likhet med DC Comics ägda av (eller licenserade till) Time Warner, och är därmed, till skillnad från övriga listade serier, i strikt mening inte förlagscrossovers.
I ordinarie utgivning
Detta avsnitt är bara påbörjat. Du kan hjälpa till genom att fylla i mer . |
Se även