Skillnad mellan versioner av "Lista över förlagscrossovers med DC:s universum"
Keffy (diskussion | bidrag) |
Keffy (diskussion | bidrag) |
||
Rad 195: | Rad 195: | ||
|"[[Injustice vs. Masters of the Universe]]" || 2018 || 1-6 || [[Mattel]]* || [[Masters of the Universe]] | |"[[Injustice vs. Masters of the Universe]]" || 2018 || 1-6 || [[Mattel]]* || [[Masters of the Universe]] | ||
|- | |- | ||
|"[[Batman / Teenage Mutant Ninja Turtles III]]" || 2019 || 1-6 || [[IDW]] || [[Teenage Mutant Ninja Turtles]] | |||
|- | |||
|} | |} | ||
Versionen från 12 juli 2019 kl. 21.51
Crossoverserier med DC:s universum har förekommit sedan 1970-talet; främst i form av engångstidningar och miniserier, men även inom ramen för den reguljära utgivningen.
Notera att serier och figurer som blivit fullkomligt integrerade med DC:s universum under perioder då DC innehaft licensrättigheterna till dem är exkluderade – detta gäller t.ex. The Shadow under 1970-talet, Doc Savage 2010-2011, och Archie Comics superhjältar 2009-2011.
Miniserier och engångspublikationer
Serier som i kolumnen "Samarbetande förlag" är märkta med * är i likhet med DC Comics ägda av (eller licenserade till) Time Warner, och är därmed, till skillnad från övriga listade serier, i strikt mening inte förlagscrossovers.
I ordinarie utgivning
Detta avsnitt är bara påbörjat. Du kan hjälpa till genom att fylla i mer . |
Se även