Marc Dacier: Skillnad mellan sidversioner
Från Seriewikin
Hoppa till navigeringHoppa till sök
Hoff (diskussion | bidrag) Ingen redigeringssammanfattning |
Sir-L (diskussion | bidrag) →Existerande albumäventyr: Snyggtabell + publiceringar i Seriemagasinet |
||
| Rad 9: | Rad 9: | ||
==Existerande albumäventyr== | ==Existerande albumäventyr== | ||
{| {{snyggtabell}} | |||
! bgcolor="#FFEBAD"|Originaltitel !!bgcolor="#FFEBAD"| Utgivningsår (album) !!bgcolor="#FFEBAD"|Svensk publicering | |||
|- | |||
|"Aventures autour du monde" || || "Jorden runt utan pengar", ''Seriemagasinet'' nr 7-8/1982 | |||
|- | |||
|"A la poursuite du soleil" || || "Solens son", ''Seriemagasinet'' nr 10-1?/1982 | |||
|- | |||
|"Au-delà du Pacifique" || || "Dubbelgångaren", ''Seriemagasinet'' nr 18-19/1982 | |||
|- | |||
|"Les secrets de la mer de corail " || || "Korallhavets hemlighet", ''Seriemagasinet'' nr 25-26/1982 | |||
|- | |||
|"La main noire" || || "Den svarta handen", ''Seriemagasinet'' nr 9-10/1983 | |||
|- | |||
|"L'abominable homme des Andes" || || | |||
|- | |||
|"L'empire du soleil" || || "Solens imperium", ''Seriemagasinet'' nr 6-7/1984 | |||
|- | |||
|"Le péril guette sous la mer" || || | |||
|- | |||
|"Les sept cités de Cibola" || || | |||
|- | |||
|"Les négriers du ciel" || || "Slavhandlarna", ''Seriemagasinet'' nr 7-8/1985 | |||
|- | |||
|"Chasse à l'homme" || || "Människojakten", ''Seriemagasinet'' nr 15-17/1987 | |||
|- | |||
|"L'or du 'Vent d'est'" || || "Guldskatten", ''Seriemagasinet'' nr 25-26/1987 | |||
|- | |||
|"Le train fantôme" || || "Spöktåget", ''Seriemagasinet'' nr 4/1988 | |||
|- | |||
|} | |||
==[[Bild:Mini_sverige.gif]] Svensk publicering== | ==[[Bild:Mini_sverige.gif]] Svensk publicering== | ||
Versionen från 28 juni 2011 kl. 23.18

"Marc Dacier" var en belgisk deckarserie skapad av Eddy Paape och Jean-Michel Charlier 1958. Den publicerades i Spirou till och med 1965, när den lades ned. Huvudpersonen var journalist, vilket gav honom anledning att åka runt i världen på ungefär samma sätt som "Tintin".
Existerande albumäventyr
| Originaltitel | Utgivningsår (album) | Svensk publicering |
|---|---|---|
| "Aventures autour du monde" | "Jorden runt utan pengar", Seriemagasinet nr 7-8/1982 | |
| "A la poursuite du soleil" | "Solens son", Seriemagasinet nr 10-1?/1982 | |
| "Au-delà du Pacifique" | "Dubbelgångaren", Seriemagasinet nr 18-19/1982 | |
| "Les secrets de la mer de corail " | "Korallhavets hemlighet", Seriemagasinet nr 25-26/1982 | |
| "La main noire" | "Den svarta handen", Seriemagasinet nr 9-10/1983 | |
| "L'abominable homme des Andes" | ||
| "L'empire du soleil" | "Solens imperium", Seriemagasinet nr 6-7/1984 | |
| "Le péril guette sous la mer" | ||
| "Les sept cités de Cibola" | ||
| "Les négriers du ciel" | "Slavhandlarna", Seriemagasinet nr 7-8/1985 | |
| "Chasse à l'homme" | "Människojakten", Seriemagasinet nr 15-17/1987 | |
| "L'or du 'Vent d'est'" | "Guldskatten", Seriemagasinet nr 25-26/1987 | |
| "Le train fantôme" | "Spöktåget", Seriemagasinet nr 4/1988 |
Svensk publicering
Den publicerades på svenska i Seriemagasinet på 1980-talet.
|
Den här artikeln är bara påbörjad, en så kallad stubbe. Hjälp Seriewikin växa genom att fylla i mer! |
Kuriosa
När "L'or du "Vent d'est"" publicerades på svenska i Seriemagasinet 1987 (nr 25 och 26) översattes "Vent d'est" (=Östanvinden)Västanvinden. När Eddy Paapes andra serie Luc Orient (=Östern) gick på danska hette den Jim West.
