Skillnad mellan versioner av "Lista över förlagscrossovers med DC:s universum"
Keffy (diskussion | bidrag) |
Keffy (diskussion | bidrag) |
||
Rad 188: | Rad 188: | ||
|- | |- | ||
|"[[DC Meets Hanna-Barbera II]]" || 2018 || 4 engångstidningar|| [[Hanna-Barbera]]* || [[Hanna-Barbera Beyond]] | |"[[DC Meets Hanna-Barbera II]]" || 2018 || 4 engångstidningar|| [[Hanna-Barbera]]* || [[Hanna-Barbera Beyond]] | ||
|- | |||
|"[[Injustice vs. He-Man and the Masters of the Universe 1-6]]" || 2018 || 1-6 || [[Mattel]]* || [[Masters of the Universe]] | |||
|} | |} | ||
Versionen från 26 april 2018 kl. 22.53
![](/images/thumb/5/5d/Super_Spider.jpg/200px-Super_Spider.jpg)
Bilden är hämtad med tillstånd från The Grand Comic Book Database.
Crossoverserier med DC:s universum har förekommit sedan 1970-talet; främst i form av engångstidningar och miniserier, men även inom ramen för den reguljära utgivningen.
Notera att serier och figurer som blivit fullkomligt integrerade med DC:s universum under perioder då DC innehaft licensrättigheterna till dem är exkluderade – detta gäller t.ex. The Shadow under 1970-talet, Doc Savage 2010-2011, och Archie Comics superhjältar 2009-2011.
Miniserier och engångspublikationer
Serier som i kolumnen "Samarbetande förlag" är märkta med * är i likhet med DC Comics ägda av (eller licenserade till) Time Warner, och är därmed, till skillnad från övriga listade serier, i strikt mening inte förlagscrossovers.
I ordinarie utgivning
|
Se även