Skillnad mellan versioner av "Lista över Vertigo-titlar"
OlaHe (diskussion | bidrag) (Lista över Vertigo-titlar flyttades till Alfabetisk lista över Vertigo-titlar) |
Keffy (diskussion | bidrag) |
||
Rad 1: | Rad 1: | ||
[[Kategori:Listor]] | |||
[[Kategori:DC-tidningar| ]] | |||
'''[[Vertigo (DC)|Vertigo]]''' är [[DC Comics]] etikett för [[vuxenserier]], och startades 1993 då sex etablerade DC-titlar flyttade över till den nya etiketten och fick sällskap av flera nya tidningar. | |||
==Reguljär utgivning== | |||
Så kallade "ongoing series"; titlar som inte är på förhand bestämda att komma ut i ett visst antal nummer. | |||
Tidningar vars utgivning inleddes innan Vertigos etablering 1993 publicerades fram till dess på DC Comics vanliga etikett. | |||
{| {{snyggtabell}} | |||
!! bgcolor="#FFEBAD"|Titel!!bgcolor="#FFEBAD"| Start!!bgcolor="#FFEBAD"|Slut!!bgcolor="#FFEBAD"|Antal<br>tidningar!!bgcolor="#FFEBAD"|Kommentar | |||
|- | |||
|''[[Swamp Thing]]'' ||1982||1996||171|| | |||
|- | |||
|''[[Doom Patrol]]'' ||1987||1995||87|| | |||
|- | |||
|''[[Animal Man]]'' ||1988||1995||89|| | |||
|- | |||
|''[[Hellblazer]]'' ||1988||2013||300|| | |||
|- | |||
|''[[Sandman]]'' ||1989||1996||75|| | |||
|- | |||
|''[[Shade the Changing Man]]'' ||1990||1996||70|| | |||
|- | |||
|''[[Black Orchid]]'' ||1993||1995||22|| | |||
|- | |||
|''[[Kid Eternity]]'' ||1993||1994||16|| | |||
|- | |||
|''[[Sandman Mystery Theatre]]'' ||1993||1999||70|| | |||
|- | |||
|''[[Invisibles]]'' ||1994||1995||25|| | |||
|- | |||
|''[[The Books of Magic]]'' ||1994||2000||75|| | |||
|- | |||
|''[[Preacher]]'' ||1995||2000||66|| | |||
|- | |||
|''[[House of Secrets]]'' ||1996||1998||25|| | |||
|- | |||
|''[[Seekers into the Mystery]]'' ||1996||1997||15|| | |||
|- | |||
|''[[The Dreaming]]'' ||1996||2001||60|| | |||
|- | |||
|''[[Invisibles]]'' Vol. 2 ||1997||1999||22|| | |||
|- | |||
|''[[Transmetropolitan]]'' ||1997||2002||60||Publicerades t.o.m. 1998 på systeretiketten [[Helix]] | |||
|- | |||
|''[[The Minx]]'' ||1998||1999||8|| | |||
|- | |||
|''[[100 Bullets]]'' ||1999||2009||100|| | |||
|- | |||
|''[[Flinch]]'' ||1999||2001||16|| | |||
|- | |||
|''[[Deadenders]]'' ||2000||2001||16|| | |||
|- | |||
|''[[Lucifer]]'' ||2000||2006||75|| | |||
|- | |||
|''[[Outlaw Nation]]'' ||2000||2002||19|| | |||
|- | |||
|''[[Swamp Thing]]'' ||2000||2001||20|| | |||
|- | |||
|''[[American Century]]'' ||2001||2003||27|| | |||
|- | |||
|''[[Codename Knockout]]'' ||2001||2003||24|| | |||
|- | |||
|''[[Hunter, the Age of Magic]]'' ||2001||2003||25|| | |||
|- | |||
|''[[The Crusades]]'' ||2001||2002||20|| | |||
|- | |||
|''[[Fables]]'' ||2002||2015||149|| | |||
|- | |||
|''[[Y: The Last Man]]'' ||2002||2008||60|| | |||
|- | |||
|''[[Human Target]]'' ||2003||2005||21|| | |||
|- | |||
|''[[The Losers]]'' ||2003||2006||32|| | |||
|- | |||
|''[[Swamp Thing]]'' ||2004||2006||29|| | |||
|- | |||
|''[[The Books of Magick: Life During Wartime]]'' ||2004||2005||15|| | |||
|- | |||
|''[[The Witching]]'' ||2004||2005||10|| | |||
|- | |||
|''[[Loveless]]'' ||2005||2008||24|| | |||
|- | |||
|''[[Trigger]]'' ||2005||2005||8|| | |||
|- | |||
|''[[American Virgin]]'' ||2006||2008||23|| | |||
|- | |||
|''[[Deadman]]'' ||2006||2007||13|| | |||
|- | |||
|''[[DMZ]]'' ||2006||2012||72|| | |||
|- | |||
|''[[Jack of Fables]]'' ||2006||2011||50|| | |||
|- | |||
|''[[Testament]]'' ||2006||2008||22|| | |||
|- | |||
|''[[The Exterminators]]'' ||2006||2008||30|| | |||
|- | |||
|''[[Army@Love]]'' ||2007||2008||12|| | |||
|- | |||
|''[[Crossing Midnight]]'' ||2007||2008||19|| | |||
|- | |||
|''[[Scalped]]'' ||2007||2012||60|| | |||
|- | |||
|''[[The Un-Men]]'' ||2007||2008||13|| | |||
|- | |||
|''[[The Vinyl Underground]]'' ||2007||2008||12|| | |||
|- | |||
|''[[Air]]'' ||2008||2010||24|| | |||
|- | |||
|''[[House of Mystery]]'' ||2008||2011||42|| | |||
|- | |||
|''[[Madame Xanadu]]'' ||2008||2011||29|| | |||
|- | |||
|''[[Northlanders]]'' ||2008||2012||50|| | |||
|- | |||
|''[[Unknown Soldier]]'' ||2008||2010||25|| | |||
|- | |||
|''[[Young Liars]]'' ||2008||2009||18|| | |||
|- | |||
|''[[Greek Street]]'' ||2009||2010||16|| | |||
|- | |||
|''[[The Unwritten]]'' ||2009||2013||54|| | |||
|- | |||
|''[[iZombie]]'' ||2010||2012||28|| | |||
|- | |||
|''[[Sweet Tooth]]'' ||2009||2013||40|| | |||
|- | |||
|''[[American Vampire]]'' ||2010||2013||34|| | |||
|- | |||
|''[[Dominique Laveau: Voodoo Child]]'' ||2012||2012||7|| | |||
|- | |||
|''[[Fairest]]'' ||2012||2015||33|| | |||
|- | |||
|''[[Saucer Country]]'' ||2012||2013||14|| | |||
|- | |||
|''[[Astro City]]'' ||2013|| || || | |||
|- | |||
|''[[Coffin Hill]]'' ||2013||2015||20|| | |||
|- | |||
|''[[FBP: Federal Bureau of Physics]]'' ||2013||2015||24|| | |||
|- | |||
|''[[Hinterkind]]'' ||2013||2015||18|| | |||
|- | |||
|''[[American Vampire: Second Cycle]]'' ||2014||2015||11|| | |||
|- | |||
|''[[Dead Boy Detectives]]'' ||2014||2015||12|| | |||
|- | |||
|''[[The Unwritten: Apocalypse]]'' ||2014||2015||12|| | |||
|- | |||
|''[[Art Ops]]'' ||2015|| || || | |||
|- | |||
|''[[Clean Room]]'' ||2015|| || || | |||
|- | |||
|''[[Effigy]]'' ||2015||2015||7|| | |||
|- | |||
|''[[Fables: The Wolf Among Us]]'' ||2015||2016||16|| | |||
|- | |||
|''[[Suiciders]]'' ||2015||2015||6|| | |||
|- | |||
|''[[Survivors' Club]]'' ||2015||2016||9|| | |||
|- | |||
|''[[Everafter: From the Pages of Fables]]'' ||2016|| || || | |||
|- | |||
|''[[Lucifer]]'' Vol. 2 ||2016|| || || | |||
|- | |||
|''[[Red Thorn]]'' ||2015|| || || | |||
|- | |||
|''[[Slash & Burn]]'' ||2016||2016|| 6 || | |||
|- | |||
|''[[Unfollow]]'' ||2016|| || || | |||
|} | |||
==[[Miniserie|Mini-]] och [[maxiserier]]== | |||
Så kallade "[[limited series]]"; titlar som har ett förhandsbestämt antal nummer. Många samlas i efterhand i tjockare volymer och presenteras då som [[serieroman]]er. | |||
Tidningar med ursprungspublicering innan Vertigos etablering 1993 publicerades på DC Comics vanliga etikett, men har därefter återpublicerats som serieromaner på Vertigo-etiketten. | |||
{| {{snyggtabell}} | |||
!! bgcolor="#FFEBAD"|Titel!!bgcolor="#FFEBAD"| Start!!bgcolor="#FFEBAD"|Slut!!bgcolor="#FFEBAD"|Antal<br>tidningar!!bgcolor="#FFEBAD"|Kommentar | |||
|- | |||
|''[[Black Orchid]]'' ||1988||1989||3|| | |||
|- | |||
|''[[V for Vendetta]]'' ||1988||1989||10|| | |||
|- | |||
|''[[Skreemer]]'' ||1989||1989||6|| | |||
|- | |||
|''[[Breathtaker]]'' ||1990||1990||4|| | |||
|- | |||
|''[[The Books of Magic]]'' ||1990||1991||4|| | |||
|- | |||
|''[[Kid Eternity]]'' ||1991||1991||3|| | |||
|- | |||
|''[[Death: The Cost of High Living]]'' ||1993||1993||3|| | |||
|- | |||
|''[[Enigma]]'' ||1993||1993||8|| | |||
|- | |||
|''[[Jonah Hex: Two Gun Mojo]]'' ||1993||1993||5|| | |||
|- | |||
|''[[Scarab]]'' ||1993||1994||8|| | |||
|- | |||
|''[[Sebastian O]]'' ||1993||1993||3|| | |||
|- | |||
|''[[Skin Graft: the Adventures of a Tattooed Man]]'' ||1993||1993||4|| | |||
|- | |||
|''[[The Children's Crusade]]'' ||1993||1994||2|| | |||
|- | |||
|''[[The Extremist]]'' ||1993||1993||4|| | |||
|- | |||
|''[[The Last One]]'' ||1993||1993||6|| | |||
|- | |||
|''[[American Freak]]'' ||1994||1994||5|| | |||
|- | |||
|''[[Mobfire]]'' ||1994||1995||6|| | |||
|- | |||
|''[[Moonshadow]]'' ||1994||1995||12||Ursprungligen publicerad på [[Marvel]]s etikett [[Epic]] 1985-1987 | |||
|- | |||
|''[[Shadows Fall]]'' ||1994||1995||6|| | |||
|- | |||
|''[[Vamps]]'' ||1994||1995||6|| | |||
|- | |||
|''[[Witchcraft]]'' ||1994||1994||3|| | |||
|- | |||
|''[[Chiaroscuro]]'' ||1995||1996||10|| | |||
|- | |||
|''[[Egypt]]'' ||1995||1996||7|| | |||
|- | |||
|''[[Ghostdancing]]'' ||1995||1995||6|| | |||
|- | |||
|''[[Goddess]]'' ||1995||1996||8|| | |||
|- | |||
|''[[Industrial Gothic]]'' ||1995||1996||5|| | |||
|- | |||
|''[[Jonah Hex: Riders of the Worm and Such]]'' ||1995||1995||5|| | |||
|- | |||
|''[[Millennium Fever]]'' ||1995||1996||4|| | |||
|- | |||
|''[[Tank Girl: Apocalypse]]'' ||1995||1996||4|| | |||
|- | |||
|''[[Tank Girl: The Odyssey]]'' ||1995||1995||4|| | |||
|- | |||
|''[[The Horrorist]]'' ||1995||1996||2|| | |||
|- | |||
|''[[Blood and Shadows]]'' ||1996||1996||4|| | |||
|- | |||
|''[[Blood: A Tale]]'' ||1996||1997||4||Ursprungligen publicerad på [[Marvel]]s etikett [[Epic]] 1987 | |||
|- | |||
|''[[Bloody Mary]]'' ||1996||1997||4||Publicerad på systeretiketten [[Helix]]. Samlingsvolymen publicerad på Vertigo. | |||
|- | |||
|''[[Death: The Time of Your Life]]'' ||1996||1996||3|| | |||
|- | |||
|''[[Flex Mentallo]]'' ||1996||1996||4|| | |||
|- | |||
|''[[Girl]]'' ||1996||1996||3|| | |||
|- | |||
|''[[Mythos: The Final Tour]]'' ||1996||1997||3|| | |||
|- | |||
|''[[Preacher: Saint of Killers]]'' ||1996||1996||4|| | |||
|- | |||
|''[[Terminal City]]'' ||1996||1997||9|| | |||
|- | |||
|''[[The System]]'' ||1996||1996||3|| | |||
|- | |||
|''[[The Unseen Hand]]'' ||1996||1996||4|| | |||
|- | |||
|''[[Vamps: Hollywood & Vein]]'' ||1996||1996||6|| | |||
|- | |||
|''[[2020 Visions]]'' ||1997||1998||12|| | |||
|- | |||
|''[[Destiny: A Chronicle of Deaths Foretold]]'' ||1997||1997||3|| | |||
|- | |||
|''[[Faultlines]]'' ||1997||1997||6|| | |||
|- | |||
|''[[Hellblazer/The Books of Magic]]'' ||1997||1998||2|| | |||
|- | |||
|''[[Junk Culture]]'' ||1997||1997||2|| | |||
|- | |||
|''[[Michael Moorcock's Multiverse]]'' ||1997||1998||12||Publicerad på systeretiketten [[Helix]]. Samlingsvolymen publicerad på Vertigo. | |||
|- | |||
|''[[Pride & Joy]]'' ||1997||1997||4|| | |||
|- | |||
|''[[Stardust]]'' ||1997||1998||4|| | |||
|- | |||
|''[[Terminal City: Aerial Graffiti]]'' ||1997||1998||5|| | |||
|- | |||
|''[[The Books of Faerie]]'' ||1997||1997||3|| | |||
|- | |||
|''[[Uncle Sam]]'' ||1997||1997||2|| | |||
|- | |||
|''[[Unknown Soldier]]'' ||1997||1997||4|| | |||
|- | |||
|''[[Weird War Tales]]'' ||1997||1997||4|| | |||
|- | |||
|''[[Gangland]]'' ||1998||1998||4|| | |||
|- | |||
|''[[Jonny Double]]'' ||1998||1998||4|| | |||
|- | |||
|''[[Muktuk Wolfsbreath: Hard-Boiled Shaman]]'' ||1998||1998||3|| | |||
|- | |||
|''[[Nevada]]'' ||1998||1998||6|| | |||
|- | |||
|''[[Tattered Banners]]'' ||1998||1999||4|| | |||
|- | |||
|''[[The Books of Faerie: Auberon's Tale]]'' ||1998||1998||3|| | |||
|- | |||
|''[[The Girl Who Would Be Death]]'' ||1998||1999||4|| | |||
|- | |||
|''[[Vamps: Pumpkin Time]]'' ||1998||1999||3|| | |||
|- | |||
|''[[Witchcraft: La Terreur]]'' ||1998||1998||3|| | |||
|- | |||
|''[[Congo Bill]]'' ||1999||2000||4|| | |||
|- | |||
|''[[Cruel and Unusual]]'' ||1999||1999||4|| | |||
|- | |||
|''[[Faith]]'' ||1999||2000||5|| | |||
|- | |||
|''[[Finals]]'' ||1999||1999||4|| | |||
|- | |||
|''[[Gifts of the Night]]'' ||1999||1999||4|| | |||
|- | |||
|''[[Happydale: Devils in the Desert]]'' ||1999||1999||2|| | |||
|- | |||
|''[[Heartthrobs]]'' ||1999||1999||4|| | |||
|- | |||
|''[[Heavy Liquid]]'' ||1999||2000||5|| | |||
|- | |||
|''[[Human Target]]'' ||1999||1999||4|| | |||
|- | |||
|''[[Invisibles]]'' Vol. 3 ||1999||2000||12|| | |||
|- | |||
|''[[Jonah Hex: Shadows West]]'' ||1999||1999||3|| | |||
|- | |||
|''[[Proposition Player]]'' ||1999||2000||6|| | |||
|- | |||
|''[[Scene of the Crime]]'' ||1999||1999||4|| | |||
|- | |||
|''[[Strange Adventures]]'' ||1999||2000||4|| | |||
|- | |||
|''[[The Books of Faerie: Molly's Story]]'' ||1999||1999||4|| | |||
|- | |||
|''[[The Sandman Presents: Love Street]]'' ||1999||1999||3|| | |||
|- | |||
|''[[The Sandman Presents: Lucifer]]'' ||1999||1999||3|| | |||
|- | |||
|''[[The Trenchcoat Brigade]]'' ||1999||1999||4|| | |||
|- | |||
|''[[Accelerate]]'' ||2000||2000||4|| | |||
|- | |||
|''[[Adventures in the Rifle Brigade]]'' ||2000||2000||3|| | |||
|- | |||
|''[[Battleaxes]]'' ||2000||2000||4|| | |||
|- | |||
|''[[Brave Old World]]'' ||2000||2000||4|| | |||
|- | |||
|''[[Four Horsemen]]'' ||2000||2000||4|| | |||
|- | |||
|''[[Hellblazer: Bad Blood]]'' ||2000||2000||4|| | |||
|- | |||
|''[[Pulp Fantastic]]'' ||2000||2000||3|| | |||
|- | |||
|''[[Sandman Presents: Petrefax]]'' ||2000||2000||4|| | |||
|- | |||
|''[[The Witching Hour]]'' ||2000||2000||3|| | |||
|- | |||
|''[[Adventures in the Rifle Brigade: Operation Bollock]]'' ||2001||2002||3|| | |||
|- | |||
|''[[Angel and the Ape]]'' ||2001||2002||4|| | |||
|- | |||
|''[[El Diablo]]'' ||2001||2001||4|| | |||
|- | |||
|''[[House of Secrets: Facade]]'' ||2001||2001||2|| | |||
|- | |||
|''[[Names of Magic]]'' ||2001||2001||5|| | |||
|- | |||
|''[[Sandman Presents: Deadboy Detectives]]'' ||2001||2001||4|| | |||
|- | |||
|''[[Sandman Presents: The Corinthian]]'' ||2001||2002||3|| | |||
|- | |||
|''[[User]]'' ||2001||2001||3|| | |||
|- | |||
|''[[War Story]]'' ||2001||2003||8|| | |||
|- | |||
|''[[Weird Western Tales]]'' ||2001||2001||4|| | |||
|- | |||
|''[[100%]]'' ||2002||2003||5|| | |||
|- | |||
|''[[Fight for Tomorrow]]'' ||2002||2003||6|| | |||
|- | |||
|''[[Grip: The Strange World of Men]]'' ||2002||2002||5|| | |||
|- | |||
|''[[Midnight, Mass.]]'' ||2002||2003||8|| | |||
|- | |||
|''[[Sci-Spy]]'' ||2002||2002||6|| | |||
|- | |||
|''[[The Filth]]'' ||2002||2003||13|| | |||
|- | |||
|''[[The Sandman Presents: The Thessaliad]]'' ||2002||2002||4|| | |||
|- | |||
|''[[Vertigo Pop: Tokyo!]]'' ||2002||2002||4|| | |||
|- | |||
|''[[Beware the Creeper]]'' ||2003||2003||5|| | |||
|- | |||
|''[[Blood and Water]]'' ||2003||2003||5|| | |||
|- | |||
|''[[Demo]]'' ||2003||2004||12|| Publicerad av förlaget [[AiT/Planet Lar]]. Samlingsvolymen publicerad på Vertigo. | |||
|- | |||
|''[[Hellblazer: Lady Constantine]]'' ||2003||2003||4|| | |||
|- | |||
|''[[The Sandman Presents: Bast]]'' ||2003||2003||3|| | |||
|- | |||
|''[[Vertigo Pop: Bangkok!]]'' ||2003||2003||4|| | |||
|- | |||
|''[[Vertigo Pop: London!]]'' ||2003||2003||4|| | |||
|- | |||
|''[[Bite Club]]'' ||2004||2004||6|| | |||
|- | |||
|''[[Midnight, Mass.: Here There Be Monsters]]'' ||2004||2004||6|| | |||
|- | |||
|''[[My Faith in Frankie]]'' ||2004||2004||4|| | |||
|- | |||
|''[[Seaguy]]'' ||2004||2004||3|| | |||
|- | |||
|''[[The Sandman Presents: Thessaly, Witch for Hire]]'' ||2004||2004||4|| | |||
|- | |||
|''[[We3]]'' ||2004||2005||3|| | |||
|- | |||
|''[[Angeltown]]'' ||2005||2005||5|| | |||
|- | |||
|''[[Hellblazer: Papa Midnite]]'' ||2005||2005||5|| | |||
|- | |||
|''[[Mnemovore]]'' ||2005||2005||6|| | |||
|- | |||
|''[[Neverwhere]]'' ||2005||2006||9|| | |||
|- | |||
|''[[Otherworld]]'' ||2005||2005||7|| | |||
|- | |||
|''[[Vimanarama]]'' ||2005||2005||3|| | |||
|- | |||
|''[[American Splendor: Another Day]]'' ||2006||2007||4|| | |||
|- | |||
|''[[Bite Club: Vampire Crime Unit]]'' ||2006||2006||5|| | |||
|- | |||
|''[[The Other Side]]'' ||2006||2007||5|| | |||
|- | |||
|''[[Faker]]'' ||2007||2008||6|| | |||
|- | |||
|''[[Sandman Mystery Theatre: Sleep of Reason]]'' ||2007||2007||5|| | |||
|- | |||
|''[[American Splendor: Another Dollar]]'' ||2008||2008||4|| | |||
|- | |||
|''[[Army@Love: The Art of War]]'' ||2008||2009||6|| | |||
|- | |||
|''[[Greatest Hits]]'' ||2008||2009||6|| | |||
|- | |||
|''[[Hellblazer: Chas]]'' ||2008||2009||5|| | |||
|- | |||
|''[[Bang! Tango]]'' ||2009||2009||6|| | |||
|- | |||
|''[[House of Mystery Halloween Annual]]'' ||2009||2010||2|| | |||
|- | |||
|''[[Seaguy: Slaves of Mickey Eye]]'' ||2009||2009||3|| | |||
|- | |||
|''[[The Haunted Tank]]'' ||2009||2009||5|| | |||
|- | |||
|''[[The Literals]]'' ||2009||2009||3|| | |||
|- | |||
|''[[The Sandman: The Dream Hunters]]'' ||2009||2009||4|| | |||
|- | |||
|''[[Cinderella: From Fabletown with Love]]'' ||2010||2010||6|| | |||
|- | |||
|''[[Daytripper]]'' ||2010||2010||10|| | |||
|- | |||
|''[[Demo 2]]'' ||2010||2010||6|| | |||
|- | |||
|''[[Hellblazer: City of Demons]]'' ||2010||2011||5|| | |||
|- | |||
|''[[Joe the Barbarian]]'' ||2010||2011||8|| | |||
|- | |||
|''[[American Vampire: Survival of the Fittest]]'' ||2011||2011||5|| | |||
|- | |||
|''[[Cinderella: Fables Are Forever]]'' ||2011||2011||6|| | |||
|- | |||
|''[[Spaceman]]'' ||2011||2012||9|| | |||
|- | |||
|''[[The New York Five]]'' ||2011||2011||4|| | |||
|- | |||
|''[[American Vampire: Lord of Nightmares]]'' ||2012||2012||5|| | |||
|- | |||
|''[[Punk Rock Jesus]]'' ||2012||2013||6|| | |||
|- | |||
|''[[The New Deadwardians]]'' ||2012||2012||8|| | |||
|- | |||
|''[[100 Bullets: Brother Lono]]'' ||2013||2014||8|| | |||
|- | |||
|''[[Django Unchained]]'' ||2013||2013||7|| | |||
|- | |||
|''[[The Sandman: Overture]]'' ||2013||2015||6|| | |||
|- | |||
|''[[The Wake]]'' ||2013||2014||10|| | |||
|- | |||
|''[[Tom Strong and the Planet of Peril]]'' ||2013||2014||6|| | |||
|- | |||
|''[[Trillium]]'' ||2013||2014||8|| | |||
|- | |||
|''[[Bodies]]'' ||2014||2015||8|| | |||
|- | |||
|''[[The Names]]'' ||2014||2015||9|| | |||
|- | |||
|''[[The Royals: Masters of War]]'' ||2014||2014||6|| | |||
|- | |||
|''[[Vertigo Quarterly CMYK]]'' ||2014||2015||4|| | |||
|- | |||
|''[[Mad Max: Fury Road]]'' ||2015||2015||4|| | |||
|- | |||
|''[[Strange Sports Stories]]'' ||2015||2015||4|| | |||
|- | |||
|''[[The Kitchen]]'' ||2015||2015||8|| | |||
|- | |||
|''[[The Twilight Children]]'' ||2015||2016||4|| | |||
|- | |||
|''[[Vertigo Quarterly SFX]]'' ||2015||2016||4|| | |||
|- | |||
|''[[Wolf Moon]]'' ||2015||2015||6|| | |||
|- | |||
|''[[Frostbite]]'' ||2016||2017||6|| | |||
|- | |||
|''[[Jacked]]'' ||2016||2016||6|| | |||
|- | |||
|''[[Last Gang in Town]]'' ||2016||2016||6|| | |||
|- | |||
|''[[New Romancer]]'' ||2016||2016||6|| | |||
|- | |||
|''[[Sheriff of Babylon]]'' ||2016||2017||12|| | |||
|- | |||
|''[[Suiciders: Kings of HelL.A.]]'' ||2016||2016||6|| | |||
|- | |||
|''[[The Dark and Bloody]]'' ||2016||2016||6|| | |||
|- | |||
|''[[The Lost Boys]]'' ||2016||2017||6|| | |||
|} | |||
===[[WildStorm]]-titlar=== | |||
Samtliga dessa tidningar publicerades ursprungligen på DC-etiketten WildStorm. Efter WildStorm nedläggning 2010 har de publicerats i samlingsvolymer på Vertigo. | |||
{| {{snyggtabell}} | |||
!! bgcolor="#FFEBAD"|Titel!!bgcolor="#FFEBAD"| Start!!bgcolor="#FFEBAD"|Slut!!bgcolor="#FFEBAD"|Antal<br>tidningar!!bgcolor="#FFEBAD"|Kommentar | |||
|- | |||
|''[[The League of Extraordinary Gentlemen]]'' ||1999||2003||12|| | |||
|- | |||
|''[[Top 10]]'' ||1999||2001||12|| | |||
|- | |||
|''[[Terra Obscura]]'' ||2003||2005||12|| | |||
|- | |||
|''[[Ocean]]'' ||2004||2005||6|| Vertigos samlingsvolym innehåller även serieromanen "[[Orbiter]]" från 2003 | |||
|- | |||
|''[[Astro City: The Dark Age]]'' ||2005||2010||16|| | |||
|- | |||
|''[[North 40]]'' ||2009||2010||6|| | |||
|} | |||
==[[Serieromaner]]== | |||
{{stubAvsnitt}} | |||
==Se även== | |||
*[[Alfabetisk lista över Vertigo-titlar]] |
Versionen från 15 januari 2017 kl. 19.10
Vertigo är DC Comics etikett för vuxenserier, och startades 1993 då sex etablerade DC-titlar flyttade över till den nya etiketten och fick sällskap av flera nya tidningar.
Reguljär utgivning
Så kallade "ongoing series"; titlar som inte är på förhand bestämda att komma ut i ett visst antal nummer.
Tidningar vars utgivning inleddes innan Vertigos etablering 1993 publicerades fram till dess på DC Comics vanliga etikett.
Titel | Start | Slut | Antal tidningar |
Kommentar |
---|---|---|---|---|
Swamp Thing | 1982 | 1996 | 171 | |
Doom Patrol | 1987 | 1995 | 87 | |
Animal Man | 1988 | 1995 | 89 | |
Hellblazer | 1988 | 2013 | 300 | |
Sandman | 1989 | 1996 | 75 | |
Shade the Changing Man | 1990 | 1996 | 70 | |
Black Orchid | 1993 | 1995 | 22 | |
Kid Eternity | 1993 | 1994 | 16 | |
Sandman Mystery Theatre | 1993 | 1999 | 70 | |
Invisibles | 1994 | 1995 | 25 | |
The Books of Magic | 1994 | 2000 | 75 | |
Preacher | 1995 | 2000 | 66 | |
House of Secrets | 1996 | 1998 | 25 | |
Seekers into the Mystery | 1996 | 1997 | 15 | |
The Dreaming | 1996 | 2001 | 60 | |
Invisibles Vol. 2 | 1997 | 1999 | 22 | |
Transmetropolitan | 1997 | 2002 | 60 | Publicerades t.o.m. 1998 på systeretiketten Helix |
The Minx | 1998 | 1999 | 8 | |
100 Bullets | 1999 | 2009 | 100 | |
Flinch | 1999 | 2001 | 16 | |
Deadenders | 2000 | 2001 | 16 | |
Lucifer | 2000 | 2006 | 75 | |
Outlaw Nation | 2000 | 2002 | 19 | |
Swamp Thing | 2000 | 2001 | 20 | |
American Century | 2001 | 2003 | 27 | |
Codename Knockout | 2001 | 2003 | 24 | |
Hunter, the Age of Magic | 2001 | 2003 | 25 | |
The Crusades | 2001 | 2002 | 20 | |
Fables | 2002 | 2015 | 149 | |
Y: The Last Man | 2002 | 2008 | 60 | |
Human Target | 2003 | 2005 | 21 | |
The Losers | 2003 | 2006 | 32 | |
Swamp Thing | 2004 | 2006 | 29 | |
The Books of Magick: Life During Wartime | 2004 | 2005 | 15 | |
The Witching | 2004 | 2005 | 10 | |
Loveless | 2005 | 2008 | 24 | |
Trigger | 2005 | 2005 | 8 | |
American Virgin | 2006 | 2008 | 23 | |
Deadman | 2006 | 2007 | 13 | |
DMZ | 2006 | 2012 | 72 | |
Jack of Fables | 2006 | 2011 | 50 | |
Testament | 2006 | 2008 | 22 | |
The Exterminators | 2006 | 2008 | 30 | |
Army@Love | 2007 | 2008 | 12 | |
Crossing Midnight | 2007 | 2008 | 19 | |
Scalped | 2007 | 2012 | 60 | |
The Un-Men | 2007 | 2008 | 13 | |
The Vinyl Underground | 2007 | 2008 | 12 | |
Air | 2008 | 2010 | 24 | |
House of Mystery | 2008 | 2011 | 42 | |
Madame Xanadu | 2008 | 2011 | 29 | |
Northlanders | 2008 | 2012 | 50 | |
Unknown Soldier | 2008 | 2010 | 25 | |
Young Liars | 2008 | 2009 | 18 | |
Greek Street | 2009 | 2010 | 16 | |
The Unwritten | 2009 | 2013 | 54 | |
iZombie | 2010 | 2012 | 28 | |
Sweet Tooth | 2009 | 2013 | 40 | |
American Vampire | 2010 | 2013 | 34 | |
Dominique Laveau: Voodoo Child | 2012 | 2012 | 7 | |
Fairest | 2012 | 2015 | 33 | |
Saucer Country | 2012 | 2013 | 14 | |
Astro City | 2013 | |||
Coffin Hill | 2013 | 2015 | 20 | |
FBP: Federal Bureau of Physics | 2013 | 2015 | 24 | |
Hinterkind | 2013 | 2015 | 18 | |
American Vampire: Second Cycle | 2014 | 2015 | 11 | |
Dead Boy Detectives | 2014 | 2015 | 12 | |
The Unwritten: Apocalypse | 2014 | 2015 | 12 | |
Art Ops | 2015 | |||
Clean Room | 2015 | |||
Effigy | 2015 | 2015 | 7 | |
Fables: The Wolf Among Us | 2015 | 2016 | 16 | |
Suiciders | 2015 | 2015 | 6 | |
Survivors' Club | 2015 | 2016 | 9 | |
Everafter: From the Pages of Fables | 2016 | |||
Lucifer Vol. 2 | 2016 | |||
Red Thorn | 2015 | |||
Slash & Burn | 2016 | 2016 | 6 | |
Unfollow | 2016 |
Mini- och maxiserier
Så kallade "limited series"; titlar som har ett förhandsbestämt antal nummer. Många samlas i efterhand i tjockare volymer och presenteras då som serieromaner.
Tidningar med ursprungspublicering innan Vertigos etablering 1993 publicerades på DC Comics vanliga etikett, men har därefter återpublicerats som serieromaner på Vertigo-etiketten.
WildStorm-titlar
Samtliga dessa tidningar publicerades ursprungligen på DC-etiketten WildStorm. Efter WildStorm nedläggning 2010 har de publicerats i samlingsvolymer på Vertigo.
Titel | Start | Slut | Antal tidningar |
Kommentar |
---|---|---|---|---|
The League of Extraordinary Gentlemen | 1999 | 2003 | 12 | |
Top 10 | 1999 | 2001 | 12 | |
Terra Obscura | 2003 | 2005 | 12 | |
Ocean | 2004 | 2005 | 6 | Vertigos samlingsvolym innehåller även serieromanen "Orbiter" från 2003 |
Astro City: The Dark Age | 2005 | 2010 | 16 | |
North 40 | 2009 | 2010 | 6 |
Serieromaner
Detta avsnitt är bara påbörjat. Du kan hjälpa till genom att fylla i mer . |