Skillnad mellan versioner av "Lista över förlagscrossovers med DC:s universum"
Keffy (diskussion | bidrag) |
Keffy (diskussion | bidrag) |
||
Rad 186: | Rad 186: | ||
|- | |- | ||
|"[[Batman / Teenage Mutant Ninja Turtles II]]" || 2017-2018 || 1-6 || [[IDW]] || [[Teenage Mutant Ninja Turtles]] | |"[[Batman / Teenage Mutant Ninja Turtles II]]" || 2017-2018 || 1-6 || [[IDW]] || [[Teenage Mutant Ninja Turtles]] | ||
|- | |||
|"[[DC Meets Hanna-Barbera II]]" || 2018 || 4 engångstidningar|| [[Hanna-Barbera]]* || [[Hanna-Barbera Beyond]] | |||
|} | |} | ||
Versionen från 22 mars 2018 kl. 12.40
Crossoverserier med DC:s universum har förekommit sedan 1970-talet; främst i form av engångstidningar och miniserier, men även inom ramen för den reguljära utgivningen.
Notera att serier och figurer som blivit fullkomligt integrerade med DC:s universum under perioder då DC innehaft licensrättigheterna till dem är exkluderade – detta gäller t.ex. The Shadow under 1970-talet, Doc Savage 2010-2011, och Archie Comics superhjältar 2009-2011.
Miniserier och engångspublikationer
Serier som i kolumnen "Samarbetande förlag" är märkta med * är i likhet med DC Comics ägda av (eller licenserade till) Time Warner, och är därmed, till skillnad från övriga listade serier, i strikt mening inte förlagscrossovers.
I ordinarie utgivning
Detta avsnitt är bara påbörjat. Du kan hjälpa till genom att fylla i mer . |
Se även