Skillnad mellan versioner av "Lista över förlagscrossovers med DC:s universum"
Keffy (diskussion | bidrag) |
Keffy (diskussion | bidrag) |
||
(21 mellanliggande versioner av samma användare visas inte) | |||
Rad 2: | Rad 2: | ||
[[Kategori:Amerikanska serier]] | [[Kategori:Amerikanska serier]] | ||
[[Kategori:DC-serier]] | [[Kategori:DC-serier]] | ||
[[Kategori:Listor]] | |||
[[Bild:Super_Spider.jpg|thumb|200px|right|''[[Superman vs. the Amazing Spider-Man]]'', [[förlagscrossover]] från 1976. Omslag av [[Carmine Infantino]] och [[Ross Andru]]. © [[DC Comics]] och [[Marvel Comics]]. {{GCD-bild}}]] | |||
'''[[Crossover]]serier med [[DC:s universum]]''' har förekommit sedan 1970-talet; främst i form av engångstidningar och miniserier, men även inom ramen för den reguljära utgivningen. | '''[[Crossover]]serier med [[DC:s universum]]''' har förekommit sedan 1970-talet; främst i form av engångstidningar och miniserier, men även inom ramen för den reguljära utgivningen. | ||
Notera att serier och figurer som blivit fullkomligt | Notera att serier och figurer som blivit fullkomligt integrerade med DC:s universum under perioder då DC innehaft licensrättigheterna till dem är exkluderade – detta gäller t.ex. [[The Shadow]] under 1970-talet, [[Doc Savage]] 2010-2011, och [[Archie Comics]] superhjältar 2009-2011. | ||
==[[Miniserie]]r och engångspublikationer== | ==[[Miniserie]]r och engångspublikationer== | ||
Rad 12: | Rad 14: | ||
|- | |- | ||
!Titel | !Titel | ||
!Utgivning | !Utgivning | ||
!Nummer | |||
!Samarbetande förlag | !Samarbetande förlag | ||
!Samarbetande seriefigur(er) | !Samarbetande seriefigur(er) | ||
|- | |- | ||
|"[[Superman vs. The Amazing Spider-Man]]" || 1976 | |"[[Superman vs. The Amazing Spider-Man]]" || 1976 || 1 || [[Marvel]] || [[Spider-Man]] | ||
|- | |- | ||
|"[[The Uncanny X-Men and The New Teen Titans]]" || 1982 | |"[[The Uncanny X-Men and The New Teen Titans]]" || 1982 ||1 || [[Marvel]] || [[X-Men]] | ||
|- | |- | ||
|"[[Batman / Judge Dredd: Judgment On Gotham]]" | |"[[Batman / Judge Dredd: Judgment On Gotham]]" || 1991 || 1 || [[Fleetway]] || [[Judge Dredd]] | ||
|- | |- | ||
|"[[Batman versus Predator]]"|| 1991 | |"[[Batman versus Predator]]"|| 1991-1992 || 1-3 || [[Dark Horse]] || [[Predator]] | ||
|- | |- | ||
|"[[Batman / Grendel]]" || | |"[[Batman / Grendel]]" || 1993|| 1-2 || [[Dark Horse]] || [[Grendel]] | ||
|- | |- | ||
|"[[Batman / Judge Dredd: Vendetta In Gotham]]" | |"[[Batman / Judge Dredd: Vendetta In Gotham]]" || 1993|| 1|| [[Fleetway]] || [[Judge Dredd]] | ||
|- | |- | ||
|"[[Batman versus Predator II: Bloodmatch]]" || 1994 | |"[[Batman versus Predator II: Bloodmatch]]" || 1994-1995 || 1-4 || [[Dark Horse]] || [[Predator]] | ||
|- | |- | ||
|"[[Batman / Punisher: Lake of Fire]]" || | |"[[Batman / Punisher: Lake of Fire]]" || 1994|| 1 || [[Marvel]] || [[Punisher]] | ||
|- | |- | ||
|"[[Batman / Spawn: War Devil]]" | |"[[Batman / Spawn: War Devil]]"|| 1994 || 1 || [[Image]] || [[Spawn]] | ||
|- | |- | ||
|"[[Punisher / Batman: Deadly Knights]]" | |"[[Punisher / Batman: Deadly Knights]]" || 1994|| 1 || [[Marvel]] || [[Punisher]] | ||
|- | |- | ||
|"[[Spawn / Batman]]" | |"[[Spawn / Batman]]"|| 1994 || 1 || [[Image]] || [[Spawn]] | ||
|- | |- | ||
|"[[Batman / Judge Dredd: The Ultimate Riddle]]"|| 1995 | |"[[Batman / Judge Dredd: The Ultimate Riddle]]"|| 1995 || 1 || [[Fleetway]] || [[Judge Dredd]] | ||
|- | |- | ||
|"[[Darkseid vs. Galactus: The Hunger]]" || | |"[[Darkseid vs. Galactus: The Hunger]]" || 1995 ||1 || [[Marvel]] || [[Galactus]] | ||
|- | |- | ||
|"[[Green Lantern / Silver Surfer: Unholy Alliances]]" | |"[[Green Lantern / Silver Surfer: Unholy Alliances]]" || 1995 ||1 || [[Marvel]] || [[Silver Surfer]] | ||
|- | |- | ||
|"[[Lobo / Judge Dredd: Psycho Bikers vs. The Mutants from Hell]]" | |"[[Lobo / Judge Dredd: Psycho Bikers vs. The Mutants from Hell]]" || 1995 ||1 || [[Fleetway]] || [[Judge Dredd]] | ||
|- | |- | ||
|"[[Spider-Man and Batman: Disordered Minds]]"|| 1995 | |"[[Spider-Man and Batman: Disordered Minds]]"|| 1995 ||1 || [[Marvel]] || [[Spider-Man]] | ||
|- | |- | ||
|"[[Superman / Aliens]]" | |"[[Superman / Aliens]]" || 1995 ||1-3 || [[Dark Horse]] || [[Aliens]] | ||
|- | |- | ||
|"[[Batman / Grendel II]]" | |"[[Batman / Grendel II]]"|| 1996 ||1-2 || [[Dark Horse]] || [[Grendel]] | ||
|- | |- | ||
|"[[Batman / Captain America]]"|| 1996 | |"[[Batman / Captain America]]"|| 1996 ||1 || [[Marvel]] || [[Captain America]] | ||
|- | |- | ||
|"[[DC versus Marvel]]" | |"[[DC versus Marvel]]" || 1996 ||1-4 || [[Marvel]] || [[Marvels universum]] | ||
|- | |- | ||
|"[[DC / Marvel: All Access]]"|| 1996 | |"[[DC / Marvel: All Access]]"|| 1996-1997 || 1-4 || [[Marvel]] || [[Marvels universum]] | ||
|- | |- | ||
|"[[Silver Surfer / Superman]]" || | |"[[Silver Surfer / Superman]]" || 1996 || 1 || [[Marvel]] || [[Silver Surfer]] | ||
|- | |- | ||
|"[[Azrael / Ash]]"|| 1997 | |"[[Azrael / Ash]]"|| 1997 || 1 || [[Event]] || [[Ash]] | ||
|- | |- | ||
|"[[Batman / Aliens]]"|| 1997 | |"[[Batman / Aliens]]"|| 1997 || 1-2 || [[Dark Horse]] || [[Aliens]] | ||
|- | |- | ||
|"[[Batman versus Predator III: Blood Ties]]" || 1997 | |"[[Batman versus Predator III: Blood Ties]]" || 1997-1998|| 1-4|| [[Dark Horse]] || [[Predator]] | ||
|- | |- | ||
|"[[Batman / Spider-Man: New Age Dawning]]"|| 1997 | |"[[Batman / Spider-Man: New Age Dawning]]"|| 1997 || 1 || [[Marvel]] || [[Spider-Man]] | ||
|- | |- | ||
|"[[Catwoman / Vampirella: The Furies]]" | |"[[Catwoman / Vampirella: The Furies]]" || 1997 || 1 || [[Harris]] || [[Vampirella]] | ||
|- | |- | ||
|"[[Daredevil / Batman: Eye For An Eye]]" || 1997 | |"[[Daredevil / Batman: Eye For An Eye]]" || 1997 || 1 || [[Marvel]] || [[Daredevil]] | ||
|- | |- | ||
|"[[JLA / WildC.A.T.S.]]" | |"[[JLA / WildC.A.T.S.]]" || 1997 || 1 || [[Image]] || [[WildC.A.T.S.]] | ||
|- | |- | ||
|"[[Lobo / Mask]]"|| 1997 | |"[[Lobo / Mask]]"|| 1997 || 1-2 || [[Dark Horse]] || [[The Mask]] | ||
|- | |- | ||
|"[[The Superman / Madman Hullabaloo!]]"|| 1997 | |"[[The Superman / Madman Hullabaloo!]]"|| 1997 7 || 1-3 || [[Dark Horse]] || [[Madman]] | ||
|- | |- | ||
|"[[Unlimited Access]]"|| 1997 | |"[[Unlimited Access]]"|| 1997-1998 || 1-4 || [[Marvel]] || [[Marvels universum]] | ||
|- | |- | ||
|"[[Batman / Judge Dredd: Die Laughing]]" || 1998 | |"[[Batman / Judge Dredd: Die Laughing]]" || 1998-1999|| 1-2 || [[Fleetway]] || [[Judge Dredd]] | ||
|- | |- | ||
|"[[Batman / Hellboy / Starman]]" || | |"[[Batman / Hellboy / Starman]]" || 1999|| 1-2 || [[Dark Horse]] || [[Hellboy]] | ||
|- | |- | ||
|"[[Batman / Tarzan: Claws of the Cat-Woman]]" | |"[[Batman / Tarzan: Claws of the Cat-Woman]]" || 1999|| 1-4 || [[Dark Horse]] || [[Tarzan]] | ||
|- | |- | ||
|"[[Ghost / Batgirl: The Resurrection Machine]]" | |"[[Ghost / Batgirl: The Resurrection Machine]]" || 1999|| 1-4 || [[Dark Horse]] || [[Ghost (Dark Horse)|Ghost]] | ||
|- | |- | ||
|"[[Incredible Hulk vs. Superman]]" || | |"[[Incredible Hulk vs. Superman]]" || 1999|| 1 || [[Marvel]] || [[Hulk]] | ||
|- | |- | ||
|"[[Superman / Fantastic Four: The Infinite Destruction]]" | |"[[Superman / Fantastic Four: The Infinite Destruction]]" || 1999|| 1 || [[Marvel]] || [[Fantastic Four]] | ||
|- | |- | ||
|"[[Superman / Savage Dragon: Metropolis]]" | |"[[Superman / Savage Dragon: Metropolis]]" || 1999|| 1 || [[Image]] || [[Savage Dragon]] | ||
|- | |- | ||
|"[[Superman vs. The Terminator: Death to the Future]]" || 1999|| 1-4 || [[Dark Horse]] || [[Terminator]] | |||
|- | |- | ||
|"[[ | |"[[The Darkness / Batman]]" || 1999|| 1 || [[Top Cow]] || [[The Darkness]] | ||
|- | |- | ||
|"[[ | |"[[Batman / Daredevil: King of New York]]" || 2000 || 1|| [[Marvel]] || [[Daredevil]] | ||
|- | |- | ||
|"[[ | |"[[Green Lantern versus Aliens]]" || 2000|| 1-4 || [[Dark Horse]] || [[Aliens]] | ||
|- | |- | ||
|"[[ | |"[[JLA / Witchblade]]" || 2000 || 1 || [[Top Cow]] || [[Witchblade]] | ||
|- | |- | ||
|"[[ | |"[[Joker / Mask]]" || 2000|| 1-4 || [[Dark Horse]] || [[The Mask]] | ||
|- | |- | ||
|"[[ | |"[[Superman / Gen 13]]" || 2000|| 1-3 || [[WildStorm]]*|| [[Gen¹³]] | ||
|- | |- | ||
|"[[Superman | |"[[Superman & Bugs Bunny]]" || 2000|| 1-4 || [[Warner Bros.]]*|| [[Snurre Sprätt]] | ||
|- | |- | ||
|"[[Superman | |"[[Superman vs. Predator]]" || 2000 || 1-3|| [[Dark Horse]] || [[Predator]] | ||
|- | |- | ||
|"[[ | |"[[JLA versus Predator]]" || 2001|| 1 || [[Dark Horse]] || [[Predator]] | ||
|- | |- | ||
|"[[ | |"[[Superman / Tarzan: Sons of the Jungle]]" || 2001|| 1-3 || [[Dark Horse]] || [[Tarzan]] | ||
|- | |- | ||
|"[[ | |"[[Batman / Aliens Two]]" || 2002-2003|| 1-3 || [[Dark Horse]] || [[Aliens]] | ||
|- | |- | ||
|"[[Batman / | |"[[Batman / Deathblow: After the Fire]]" || 2002 || 1-3 || [[WildStorm]]* || [[Deathblow]] | ||
|- | |- | ||
|"[[ | |"[[Planetary / JLA: Terra Occulta]]"|| 2002 || 1 || [[WildStorm]]* || [[Planetary]] | ||
|- | |- | ||
|"[[ | |"[[Spyboy / Young Justice]]" || 2002 || 1-3 || [[Dark Horse]] || [[Spyboy]] | ||
|- | |- | ||
|"[[ | |"[[Superman / Aliens II: God War]]" || 2002 || 1-4 || [[Dark Horse]] || [[Aliens]] | ||
|- | |- | ||
|"[[Superman / | |"[[Superman / Savage Dragon: Chicago]]" || 2002 || 1 || [[Image]] || [[Savage Dragon]] | ||
|- | |- | ||
|"[[ | |"[[JLA / Avengers]]" || 2003-2004|| 1-4 || [[Marvel]] || [[Avengers]] | ||
|- | |- | ||
|"[[ | |"[[Planetary / Batman: Night on Earth]]" || 2003|| 1 || [[WildStorm]]* || [[Planetary]] | ||
|- | |- | ||
|"[[ | |"[[Superman / Thundercats]]" || 2004|| 1 || [[WildStorm]]*|| [[Thundercats]] | ||
|- | |- | ||
|"[[ | |"[[The Authority / Lobo: Jingle Hell]]" || 2004|| 1 || [[WildStorm]]* || [[The Authority]] | ||
|- | |- | ||
|"[[ | |"[[Batman / Danger Girl]]" || 2005|| 1 || [[WildStorm]]* || [[Danger Girl]] | ||
|- | |- | ||
|"[[ | |"[[JLA / Cyberforce]]" || 2005|| 1 || [[Top Cow]] || [[Cyberforce]] | ||
|- | |- | ||
|"[[ | |"[[The Authority / Lobo: Spring Break Massacre]]" || 2005 || 1 || [[WildStorm]]* || [[The Authority]] | ||
|- | |- | ||
|"[[The | |"[[The Darkness / Superman]]" || 2005|| 1-2 || [[Top Cow]] || [[The Darkness]] | ||
|- | |- | ||
|"[[The | |"[[Batman / The Spirit]]"|| 2007 || 1 || [[Will Eisner]]* || [[Spirit]] | ||
|- | |- | ||
|"[[Batman | |"[[Superman and Batman versus Aliens and Predator]]" || 2007 || 1-2 || [[Dark Horse]] || [[Aliens vs. Predator]] | ||
|- | |- | ||
|"[[ | |"[[DC / WildStorm: DreamWar]]" || 2008|| 1-6 || [[WildStorm]]* || [[WildStorms universum]] | ||
|- | |- | ||
|"[[JLA / The 99]]" || 2010-2011|| 1-6 || [[Teshkeel]] || [[The 99]] | |||
|"[[JLA / The 99]]" || 2010 | |||
|- | |- | ||
|"[[Tiny Titans / Little Archie]]" || 2010 | |"[[Tiny Titans / Little Archie]]" || 2010-2011 || 1-3 || [[Archie Comics|Archie]] || [[Acke]] | ||
|- | |- | ||
|"[[Star Trek / Legion of Super-Heroes]]" || 2011 | |"[[Star Trek / Legion of Super-Heroes]]" || 2011-2012 || 1-6 || [[IDW]] || [[Star Trek]] | ||
|- | |- | ||
|"[[DC Universe vs. The Masters of the Universe]]" || 2013 | |"[[DC Universe vs. The Masters of the Universe]]" || 2013-2014 || 1-6 || [[Mattel]]* || [[Masters of the Universe]] | ||
|- | |- | ||
|"[[Star Trek / Green Lantern: The Spectrum War]]" | |"[[Star Trek / Green Lantern: The Spectrum War]]" || 2015 || 1-6 || [[IDW]] || [[Star Trek]] | ||
|- | |- | ||
|"[[Batman / Teenage Mutant Ninja Turtles]]" || 2016 | |"[[Batman / Teenage Mutant Ninja Turtles]]" || 2016 || 1-6 || [[IDW]] || [[Teenage Mutant Ninja Turtles]] | ||
|- | |- | ||
|"[[Lumberjanes / Gotham Academy]]" | |"[[Lumberjanes / Gotham Academy]]" || 2016 || 1-6 || [[Boom! Studios|Boom!]] || [[Lumberjanes]] | ||
|- | |- | ||
|"[[Batman / Teenage Mutant Ninja Turtles Adventures]]" ||2016 | |"[[Batman / Teenage Mutant Ninja Turtles Adventures]]" ||2016-2017 || 1-6 || [[IDW]] || [[Teenage Mutant Ninja Turtles]] | ||
|- | |- | ||
|"[[Star Trek / Green Lantern: Stranger Worlds]]" || 2016 | |"[[Star Trek / Green Lantern: Stranger Worlds]]" || 2016-2017 || 1-6 || [[IDW]] || [[Star Trek]] | ||
|- | |||
|"[[Justice League / Power Rangers]]" || 2017 || 1-6 || [[Boom! Studios|Boom!]] || [[Power Rangers]] | |||
|- | |||
|"[[Batman / The Shadow]]" || 2017 || 1-6 || [[Dynamite]] || [[The Shadow]] | |||
|- | |||
|"[[Planet of the Apes / Green Lantern]]" || 2017 || 1-6 || [[Boom! Studios|Boom!]]|| [[Planet of the Apes]] | |||
|- | |||
|"[[DC Meets Hanna-Barbera]]" || 2017 || 4 engångstidningar|| [[Hanna-Barbera]]* || [[Hanna-Barbera Beyond]] | |||
|- | |||
|"[[DC Meets Looney Tunes]]" || 2017 || 6 engångstidningar || [[Warner Bros.]]* || [[Looney Tunes]] | |||
|- | |- | ||
|"[[ | |"[[Wonder Woman / Conan]]" || 2017-2018 || 1-6 || [[Dark Horse]] || [[Conan]] | ||
|- | |- | ||
|"[[ | |"[[Harley & Ivy Meet Betty & Veronica]]" || 2017-2018 || 1-6 || [[Archie Comics|Archie]] || [[Acke]] | ||
|- | |- | ||
|"[[ | |"[[Batman / Teenage Mutant Ninja Turtles II]]" || 2017-2018 || 1-6 || [[IDW]] || [[Teenage Mutant Ninja Turtles]] | ||
|- | |- | ||
|"[[Hanna-Barbera | |"[[DC Meets Hanna-Barbera II]]" || 2018 || 4 engångstidningar|| [[Hanna-Barbera]]* || [[Hanna-Barbera Beyond]] | ||
|- | |- | ||
|"[[DC | |"[[DC Meets Hanna-Barbera III]]" || 2018 || 4 engångstidningar|| [[Hanna-Barbera]]* || [[Hanna-Barbera Beyond]] | ||
|- | |- | ||
|"[[ | |"[[DC Meets Looney Tunes II]]" || 2018 || 4 engångstidningar || [[Warner Bros.]]* || [[Looney Tunes]] | ||
|- | |||
|"[[Injustice vs. Masters of the Universe]]" || 2018 || 1-6 || [[Mattel]]* || [[Masters of the Universe]] | |||
|- | |||
|"[[Batman / Teenage Mutant Ninja Turtles III]]" || 2019 || 1-6 || [[IDW]] || [[Teenage Mutant Ninja Turtles]] | |||
|- | |||
|"[[RWBY / Justice League]]" || 2021 || 1-7 || [[Rooster Teeth]]* || [[RWBY]] | |||
|- | |||
|"[[Batman / Fortnite: Zero Point]]" || 2021 || 1-6 + 1 engångstidning || [[Epic Games]] || [[Fortnite]] | |||
|- | |- | ||
|"[[ | |"[[Batman/FaZe Clan]]" || 2022 || 1 || [[FaZe Clan]] || [[FaZe Clan]] | ||
|- | |- | ||
|"[[Batman / | |"[[Batman / Spawn]]" || 2022 || 1 || [[Image]] || [[Spawn]] | ||
|} | |} | ||
==I ordinarie utgivning== | |||
{{StubAvsnitt}} | {{StubAvsnitt}} | ||
Nuvarande version från 20 september 2022 kl. 12.51
Crossoverserier med DC:s universum har förekommit sedan 1970-talet; främst i form av engångstidningar och miniserier, men även inom ramen för den reguljära utgivningen.
Notera att serier och figurer som blivit fullkomligt integrerade med DC:s universum under perioder då DC innehaft licensrättigheterna till dem är exkluderade – detta gäller t.ex. The Shadow under 1970-talet, Doc Savage 2010-2011, och Archie Comics superhjältar 2009-2011.
Miniserier och engångspublikationer
Serier som i kolumnen "Samarbetande förlag" är märkta med * är i likhet med DC Comics ägda av (eller licenserade till) Time Warner, och är därmed, till skillnad från övriga listade serier, i strikt mening inte förlagscrossovers.
I ordinarie utgivning
Detta avsnitt är bara påbörjat. Du kan hjälpa till genom att fylla i mer . |
Se även