Skillnad mellan versioner av "Kronologisk lista: Serier från 1960-talet"
Från Seriewikin
Hoppa till navigeringHoppa till sökOlaHe (diskussion | bidrag) (flera listade serier) |
OlaHe (diskussion | bidrag) m |
||
(22 mellanliggande versioner av 5 användare visas inte) | |||
Rad 1: | Rad 1: | ||
[[Kategori:Seriehistoria]] | [[Kategori:Seriehistoria]] | ||
[[Kategori:Listor]] | [[Kategori:Listor]] | ||
[[Bild:Modesty_Blaise.jpg|thumb|170px|right|"[[Modesty Blaise]]" av [[Peter O'Donnell]] och [[Jim Holdaway]]. © upphovsmännen.]] | |||
[[Bild:Scarlett_Dream.png|thumb|170px|"[[Scarlett Dream]]", bild av [[Robert Gigi]]. © Dargaud]] | |||
Detta är en del av Seriewikins '''[[seriekronologi]]'''. Här listas i kronologisk ordning serier som startades eller som först kom ut på 1960-talet. | Detta är en del av Seriewikins '''[[seriekronologi]]'''. Här listas i kronologisk ordning serier som startades eller som först kom ut på 1960-talet. | ||
Rad 8: | Rad 10: | ||
==Serier från 1960-talet== | ==Serier från 1960-talet== | ||
{| {{snyggtabell}} | {| {{snyggtabell}} | ||
! bgcolor="#FFEBAD"|Startår!!bgcolor="#FFEBAD"|Serie!!bgcolor="#FFEBAD"|Svensk titel!!bgcolor="#FFEBAD"|Upphovsmän!!bgcolor="#FFEBAD"|Medium!! bgcolor="#FFEBAD"|Land | ! bgcolor="#FFEBAD"|Startår!!bgcolor="#FFEBAD"|Serie!!bgcolor="#FFEBAD"|Svensk titel!!bgcolor="#FFEBAD"|Upphovsmän!!bgcolor="#FFEBAD"|Medium!! bgcolor="#FFEBAD"|Land!! bgcolor="#FFEBAD"| | ||
|- | |- | ||
|1960||"[[Buster]]"|| ||[[Hugh McNeill]]||Serietidning||Storbritannien | |1960||"[[Buster]]"|| ||[[Hugh McNeill]]||Serietidning||Storbritannien||[[Bild:mini_storbritannien.gif]] | ||
|- | |- | ||
|1960||"[[Bristow]]" ||"[[Boman]]"/"[[Bristow|Hubert]]" ||[[Frank Dickens]] ||Dagspress ||Storbritannien | |1960||"[[Bristow]]" ||"[[Boman]]"/"[[Bristow|Hubert]]" ||[[Frank Dickens]] ||Dagspress ||Storbritannien||[[Bild:mini_storbritannien.gif]] | ||
|- | |- | ||
|1960||"[[Sam's Strip]]" ||"[[Sams serie]]" ||[[Mort Walker]] och [[Jerry Dumas]] ||Dagspress ||USA | |1960||"[[Sam's Strip]]" ||"[[Sams serie]]" ||[[Mort Walker]] och [[Jerry Dumas]] ||Dagspress ||USA||[[Bild:mini_usa.gif]] | ||
|- | |- | ||
| | |1960||"[[Justice League of America]]" ||"[[Lagens Väktare]]" ||[[Gardner Fox]] och [[Mike Sekowsky]] ||Serietidning ||USA||[[Bild:mini_usa.gif]] | ||
|- | |- | ||
| | |1960||"[[Professor Phumble]]" ||"[[Professor Fummel]]" ||[[Bill Yates]] ||Dagspress ||USA||[[Bild:mini_usa.gif]] | ||
|- | |- | ||
| | |1961||"[[Fantastic Four]]" ||"[[Fantastiska Fyran]]" ||[[Stan Lee]] och [[Jack Kirby]] ||Serietidning ||USA||[[Bild:mini_usa.gif]] | ||
|- | |- | ||
| | |1960||"[[Apartment 3-G]]" (senare "[[The Girls in Apartment 3-G]]") ||"[[Tre flickor]]" ||[[Alex Kotzky]] ||Dagspress ||USA||[[Bild:mini_usa.gif]] | ||
|- | |- | ||
|1962||"[[ | |1962||"[[Spider-Man]]" ||"[[Spindelmannen]]" ||[[Stan Lee]] och [[Steve Ditko]] ||Serietidning ||USA||[[Bild:mini_usa.gif]] | ||
|- | |- | ||
| | |1962||"[[Hulk]]" ||"[[Hulken]]" ||[[Stan Lee]] och [[Jack Kirby]] ||Serietidning ||USA||[[Bild:mini_usa.gif]] | ||
|- | |- | ||
| | |1962||"[[Barbarella]]" || ||[[Jean-Claude Forest]] ||SF-tidning ||Frankrike||[[Bild:mini_frankrike.gif]] | ||
|- | |- | ||
| | |1962||"[[Diabolik]]" || ||[[Angela Giussani|Angela]] och [[Luciana Giussani]]||Serietidning ||Italien||[[Bild:mini_italien.gif]] | ||
|- | |- | ||
| | |1962||"[[Little Annie Fanny]]"|| ||[[Harvey Kurtzman]] och [[Bill Elder]] ||Herrmagasin ||USA||[[Bild:mini_usa.gif]] | ||
|- | |- | ||
| | |1963||"[[Modesty Blaise]]" || ||[[Peter O'Donnell]] och [[Jim Holdaway]] ||Dagspress ||Storbritannien||[[Bild:mini_storbritannien.gif]] | ||
|- | |- | ||
| | |1963||"[[X-Men]]" || ||[[Stan Lee]] och [[Jack Kirby]] ||Serietidning ||USA||[[Bild:mini_usa.gif]] | ||
|- | |- | ||
| | |1963||"[[Fort Navajo]]" (senare "[[Lieutenant Blueberry]]") ||"[[Blueberry]]" ||[[Jean-Michel Charlier]] och [[Jean Giraud]] ||Serietidning ||Frankrike||[[Bild:mini_frankrike.gif]] | ||
|- | |- | ||
| | |1964||"[[The Wizard of ID]]" ||"[[Trollkarlen från ID]]" ||[[Brant Parker]] och [[Johnny Hart]] ||Dagspress ||USA||[[Bild:mini_usa.gif]] | ||
|- | |- | ||
| | |1964||"[[Mafalda]]"|| ||[[Quino]]||Dagspress||Argentina||[[Bild:mini_argentina.gif]] | ||
|- | |- | ||
| | |1964||"[[Teen Titans]]" ||"[[Tonårsgänget]]" ||[[Bob Haney]] och [[Bruno Premiani]] ||Serietidning ||USA||[[Bild:mini_usa.gif]] | ||
|- | |- | ||
| | |1964||"[[Daredevil]]" ||"[[Demonen]]"/ "[[Våghalsen]]"/ "[[Daredevil]]" ||[[Stan Lee]] och [[Bill Everett]] ||Serietidning ||USA||[[Bild:mini_usa.gif]] | ||
|- | |- | ||
| | |1964||"[[Ben Casey]]" ||||[[Neal Adams]] ||Dagspress||USA||[[Bild:mini_usa.gif]] | ||
|- | |- | ||
|1969|| ||"[[Mystiska 2:an]]" ||[[Rolf Gohs]] ||Serietidning ||Sverige | |1965||"[[Fritz the Cat]]"|| ||[[Robert Crumb]]||Undergroundpress||USA||[[Bild:mini_usa.gif]] | ||
|- | |||
|1965||"[[Tigern|Tiger]]" ||"[[Tigern]]" ||[[Bud Blake]] ||Dagspress ||USA||[[Bild:mini_usa.gif]] | |||
|- | |||
|1965||"[[Moose and Molly]]"||"[[Fransson]]" ||[[Tom K. Ryan]]||Dagspress||USA||[[Bild:mini_usa.gif]] | |||
|- | |||
|1965||"[[Tumbleweeds]]"||"[[Haltande Ormen]]" ||[[Bob Weber]]||Dagspress||USA||[[Bild:mini_usa.gif]] | |||
|- | |||
|1965||"[[Wee Pals]]"||||[[Morrie Turner]]||Dagspress||USA||[[Bild:mini_usa.gif]] | |||
|- | |||
|1965||"[[Eek and Meek]]"||||[[Howie Schneider]]||Dagspress||USA||[[Bild:mini_usa.gif]] | |||
|- | |||
|1965||"[[Animal Man]]" || ||[[France Herron]] och [[Carmine Infantino]] ||Serietidning||USA||[[Bild:mini_usa.gif]] | |||
|- | |||
|1965||"[[Valentina]]"|| ||[[Guido Crepax]]||Serietidning||Italien||[[Bild:mini_italien.gif]] | |||
|- | |||
|1965||"[[Satanik (Bunker)|Satanik]]"|| ||[[Max Bunker]] och [[Roberto Raviola|Magnus]]||Serietidning||Italien||[[Bild:mini_italien.gif]] | |||
|- | |||
|1966||"[[Bernard Prince]]"|| ||[[Michael Regnier|Greg]] och [[Hermann]]||Serietidning||Belgien||[[Bild:mini_belgien.gif]] | |||
|- | |||
|1966||"[[Arnoud de Casteloup]]"|| ||[[Derib]]||Serietidning||Belgien||[[Bild:mini_belgien.gif]] | |||
|- | |||
|1966||"[[Phoebe Zeit-Geist]]"|| ||[[Frank Springer]] och [[Michael O'Donoghue]]||Seriealbum||USA||[[Bild:mini_usa.gif]] | |||
|- | |||
|1966||"[[Jodelle]]"|| ||[[Guy Peellaert]] och [[Pierre Bartier]]||Serietidning||Belgien||[[Bild:mini_belgien.gif]] | |||
|- | |||
|1966||||"[[Bamse]]" ||[[Rune Andréasson]]||Veckopress||Sverige||[[Bild:mini_sverige.gif]] | |||
|- | |||
|1966||||"[[Modde]]" ||[[Carlos Canel]] och [[Kjell E. Genberg]]||Serietidning||Sverige||[[Bild:mini_sverige.gif]] | |||
|- | |||
|1967|| ||"[[Fiffige Alf]]" (senare "[[Felix]]") ||[[Jan Lööf]] ||Dagspress ||Sverige||[[Bild:mini_sverige.gif]] | |||
|- | |||
|1967||"[[Saga de Xam]]"|| ||[[Nicolas Devil]] och [[Jean Rolin]]|| ||Frankrike||[[Bild:mini_frankrike.gif]] | |||
|- | |||
|1967||"[[Lone Sloane]]"|| ||[[Philippe Druillet]]|| ||Frankrike||[[Bild:mini_frankrike.gif]] | |||
|- | |||
|1967||"[[Scarlett Dream]]"|| ||[[Claude Moliterni]] och [[Robert Gigi]]|| ||Frankrike||[[Bild:mini_frankrike.gif]] | |||
|- | |||
|1967||"[[Pravda la survireuse]]"|| ||[[Guy Peellaert]]||||Belgien||[[Bild:mini_belgien.gif]] | |||
|- | |||
|1967||"[[Attila]]"|| ||[[Derib]] och [[Maurice Rosy]]|| Serietidning||Belgien||[[Bild:mini_belgien.gif]] | |||
|- | |||
|1967||"[[Pythagore]]"||"[[Pythagoras]]" ||[[Derib]] och [[Job]]||Serietidning||Belgien||[[Bild:mini_belgien.gif]] | |||
|- | |||
|1967||"[[Mr. A]]" ||||[[Steve Ditko]] ||Serietidning||USA||[[Bild:mini_usa.gif]] | |||
|- | |||
|1967||"[[Captain Kate]]" || ||[[Jerry Skelly|Jerry]] och [[Halle Skelly]] ||Dagspress ||USA||[[Bild:mini_usa.gif]] | |||
|- | |||
|1967||"[[Redeye]]" ||"[[Rödöga]]" ||[[Gordon Bess]] ||Dagspress ||USA||[[Bild:mini_usa.gif]] | |||
|- | |||
|1968||"[[Boner's Ark]]" ||"[[Arken]]" ||[[Mort Walker]] ([[Addison]]) ||Dagspress ||USA||[[Bild:mini_usa.gif]] | |||
|- | |||
|1968||"[[Dateline: Danger]]" ||"[[Toppreportrarna]]"/<br>"[[Våghalsarna]]" ||[[Allan Saunders]] och [[Alden McWilliams]] ||Dagspress ||USA||[[Bild:mini_usa.gif]] | |||
|- | |||
|1969|| ||"[[Mystiska 2:an]]" ||[[Rolf Gohs]] ||Serietidning ||Sverige||[[Bild:mini_sverige.gif]] | |||
|- | |- | ||
|} | |} |
Nuvarande version från 6 januari 2010 kl. 00.44
Detta är en del av Seriewikins seriekronologi. Här listas i kronologisk ordning serier som startades eller som först kom ut på 1960-talet.
- Bläddra till Serier från 1950-talet
- Bläddra till Serier från 1970-talet