Skillnad mellan versioner av "Kronologisk lista: Serier från 1960-talet"
Från Seriewikin
Hoppa till navigeringHoppa till sökOlaHe (diskussion | bidrag) m |
OlaHe (diskussion | bidrag) m |
||
Rad 44: | Rad 44: | ||
|- | |- | ||
|1964||"[[The Wizard of ID]]" ||"[[Trollkarlen från ID]]" ||[[Brant Parker]] och [[Johnny Hart]] ||Dagspress ||USA||[[Bild:mini_usa.gif]] | |1964||"[[The Wizard of ID]]" ||"[[Trollkarlen från ID]]" ||[[Brant Parker]] och [[Johnny Hart]] ||Dagspress ||USA||[[Bild:mini_usa.gif]] | ||
|- | |||
|1964||"[[Mafalda]]"|| ||[[Quino]]||Dagspress||Argentina||[[Bild:mini_argentina.gif]] | |||
|- | |- | ||
|1964||"[[Teen Titans]]" ||"[[Tonårsgänget]]" ||[[Bob Haney]] och [[Bruno Premiani]] ||Serietidning ||USA||[[Bild:mini_usa.gif]] | |1964||"[[Teen Titans]]" ||"[[Tonårsgänget]]" ||[[Bob Haney]] och [[Bruno Premiani]] ||Serietidning ||USA||[[Bild:mini_usa.gif]] | ||
Rad 64: | Rad 66: | ||
|- | |- | ||
|1965||"[[Animal Man]]" || ||[[France Herron]] och [[Carmine Infantino]] ||Serietidning||USA||[[Bild:mini_usa.gif]] | |1965||"[[Animal Man]]" || ||[[France Herron]] och [[Carmine Infantino]] ||Serietidning||USA||[[Bild:mini_usa.gif]] | ||
|- | |- | ||
|1965||"[[Valentina]]"|| ||[[Guido Crepax]]||Serietidning||Italien||[[Bild:mini_italien.gif]] | |1965||"[[Valentina]]"|| ||[[Guido Crepax]]||Serietidning||Italien||[[Bild:mini_italien.gif]] |
Nuvarande version från 6 januari 2010 kl. 00.44
Detta är en del av Seriewikins seriekronologi. Här listas i kronologisk ordning serier som startades eller som först kom ut på 1960-talet.
- Bläddra till Serier från 1950-talet
- Bläddra till Serier från 1970-talet