Mats Olsson: Skillnad mellan sidversioner
Från Seriewikin
Hoppa till navigeringHoppa till sök
OlaHe (diskussion | bidrag) Ingen redigeringssammanfattning |
E.G. (diskussion | bidrag) |
||
| (11 mellanliggande sidversioner av 3 användare visas inte) | |||
| Rad 1: | Rad 1: | ||
[[Kategori:Serieskapare | [[Kategori:Serieskapare]] | ||
[[Kategori:Svenska serieskapare | [[Kategori:Svenska serieskapare]] | ||
[[Kategori:Personer]] | |||
[[Kategori:Svenska personer]]{{DEFAULTSORT:Olsson, Mats}} | |||
'''Mats Olsson''' (född 1964), svensk tecknare. Tecknade ett fåtal avsnitt av "[[91:an]]" i slutet av 1980-talet (med start i ''[[91:an (serietidning)|91:an]]'' nr 6/1987) i en stil som efterliknade [[Nils Egerbrandt]]. | |||
Tuschade även [[Gösta Gummesson]] på "[[Åsa-Nisse]]" och tecknade på egen hand den kortlivade [[stripp]]versionen av sistnämnda serie, kallad "[[Knohultsposten rapporterar]]". | |||
==Kuriosa== | |||
Ej att förväxla med kvällstidningsskribenten (tidigare rockjournalist, numera sportjournalist) med samma namn. | |||
{{stub}} | |||
{{91an}} | |||
{{Bamse}} | |||
Nuvarande version från 21 september 2025 kl. 10.16
Mats Olsson (född 1964), svensk tecknare. Tecknade ett fåtal avsnitt av "91:an" i slutet av 1980-talet (med start i 91:an nr 6/1987) i en stil som efterliknade Nils Egerbrandt.
Tuschade även Gösta Gummesson på "Åsa-Nisse" och tecknade på egen hand den kortlivade strippversionen av sistnämnda serie, kallad "Knohultsposten rapporterar".
Kuriosa
Ej att förväxla med kvällstidningsskribenten (tidigare rockjournalist, numera sportjournalist) med samma namn.
|
Den här artikeln är bara påbörjad, en så kallad stubbe. Hjälp Seriewikin växa genom att fylla i mer! |
