Kalle Vildand: Skillnad mellan sidversioner
E.G. (diskussion | bidrag) mIngen redigeringssammanfattning |
Lägger till avsnitt från 2022 och 2024, repriser, samt fixar trasiga länkar |
||
| Rad 25: | Rad 25: | ||
|[[Marco Rota]] | |[[Marco Rota]] | ||
|[[Gaudenzio Capelli]] | |[[Gaudenzio Capelli]] | ||
|[[Kalle Anka Extra|KAE]] 1979: 07<br>[[Kalle Ankas Pocket#Kalle Ankas Pocket Special|KAPS]] 1999 | |[[Kalle Anka Extra|KAE]] 1979: 07<br>[[Kalle Ankas Pocket#Kalle Ankas Pocket Special|KAPS]] 1999<br>[[Kalle Ankas Pocket DeLuxe|KAPDL]] | ||
|[ | |[https://inducks.org/story.php?c=I+AT++228-A ''I AT 228-A''] | ||
|- | |- | ||
|1980-01-01 | |1980-01-01 | ||
| Rad 33: | Rad 33: | ||
|Marco Rota | |Marco Rota | ||
|Marco Rota | |Marco Rota | ||
|[[Kalle Anka & C:o|KA]] 1982: 11-14<br>[[Hall of fame – De stora serieskaparna|Hall of Fame]] 7 | |[[Kalle Anka & C:o|KA]] 1982: 11-14<br>[[Hall of fame – De stora serieskaparna|Hall of Fame]] 7<br>[[Familjen Ankas släktkrönika|FAS]] | ||
|[ | |[https://inducks.org/story.php?c=I+AT++277-A ''I AT 277-A''] | ||
|- | |- | ||
|1994-06-28 | |1994-06-28 | ||
| Rad 42: | Rad 42: | ||
|Marco Rota | |Marco Rota | ||
|KA 1994: 27-28 | |KA 1994: 27-28 | ||
|[ | |[https://inducks.org/story.php?c=D+93481 ''D 93481''] | ||
|- | |- | ||
|1995-05-01 | |1995-05-01 | ||
| Rad 50: | Rad 50: | ||
|Marco Rota | |Marco Rota | ||
|KA 1995: 18 | |KA 1995: 18 | ||
|[ | |[https://inducks.org/story.php?c=D+94067 ''D 94067''] | ||
|- | |- | ||
|1998-06-26 | |1998-06-26 | ||
| Rad 58: | Rad 58: | ||
|Marco Rota och [[David Gerstein]] | |Marco Rota och [[David Gerstein]] | ||
|KA 1998: 27 | |KA 1998: 27 | ||
|[ | |[https://inducks.org/story.php?c=D+97379 ''D 97379''] | ||
|- | |- | ||
|2000-06-26 | |2000-06-26 | ||
| Rad 66: | Rad 66: | ||
|Marco Rota | |Marco Rota | ||
|KA 2000: 26 | |KA 2000: 26 | ||
|[ | |[https://inducks.org/story.php?c=D+99065 ''D 99065''] | ||
|- | |- | ||
|2002-10-25 | |2002-10-25 | ||
| Rad 74: | Rad 74: | ||
|Marco Rota | |Marco Rota | ||
|KA 2002: 44 | |KA 2002: 44 | ||
|[ | |[https://inducks.org/story.php?c=D+2001-135 ''D 2001-135''] | ||
|- | |- | ||
|2006-01 | |2006-01 | ||
| Rad 81: | Rad 81: | ||
|Marco Rota | |Marco Rota | ||
|Marco Rota | |Marco Rota | ||
|[[Kalle Ankas Pocket]] 319: | |[[Kalle Ankas Pocket|KAP]] 319<br>KAPS 2012: 06<br>KAPS 2022: 04 | ||
|[ | |[https://inducks.org/story.php?c=D+2003-176 ''D 2003-176''] | ||
|- | |||
|2022-09-06 | |||
|Kalabaliken i Kaledonien | |||
| | |||
|Marco Rota | |||
|[[Stefan Printz-Påhlson]] och [[Unn Printz-Påhlson]] | |||
|KA 2022: 37/38 | |||
|[https://inducks.org/story.php?c=D+2022-004 ''D 2022-004''] | |||
|- | |||
|2024-02 | |||
|Den kaledoniska katapulten | |||
|The Caledonian Catapult | |||
|Marco Rota | |||
|[[Lars Jensen]] | |||
|KA 2024: 05 | |||
|[https://inducks.org/story.php?c=D+2023-054 ''D 2023-054''] | |||
|} | |} | ||
Versionen från 17 mars 2025 kl. 05.26

Kalle Vildand (Mac Paperin i original) är en italiensk Disneyfigur skapad av Gaudenzio Capelli och Marco Rota 1975[1]. Han är Kalles förfader (i praktiken är han en medeltida motsvarighet till Kalle). Efter första gången så har han dykt upp lite då och då i knappt tio serier. Han bor i Kaledonien (det romerska namnet på nutida Skottland), där han är befälhavare på borgen Malcot och slåss för att hålla tillbaka vikingarna. Han har en uppsättning soldater, däribland Lilleman, samt en flickvän, Lady Kajsa.
På hjälmen har Kalle Vildand en liten miniatyrbyst av sig själv som visar samma ansiktsuttryck som Kalle Vildand själv.
Är i Sverige även känd som Kapten Mc Vilde i ny översättning 2006[källa behövs].
Serier med Kalle Vildand publicerade i Sverige
| Datum | Titel | Originaltitel | Tecknare | Författare | Svenska publiceringar | Historiekod |
|---|---|---|---|---|---|---|
| 1975-12-01 | Tuffa tag för tusen år sen | Paperino e il piccolo Krack | Marco Rota | Gaudenzio Capelli | KAE 1979: 07 KAPS 1999 KAPDL |
I AT 228-A |
| 1980-01-01 | Kalle Vildand och vikingarna | Le avventure di Mac Paperin: L'arrosto della salvezza | Marco Rota | Marco Rota | KA 1982: 11-14 Hall of Fame 7 FAS |
I AT 277-A |
| 1994-06-28 | Det mystiska runsmycket | The Magic Rune | Marco Rota och ?? | Marco Rota | KA 1994: 27-28 | D 93481 |
| 1995-05-01 | Romans på vikingavis | The Great Viking Love | Marco Rota och ?? | Marco Rota | KA 1995: 18 | D 94067 |
| 1998-06-26 | Mäktigare än svärdet | Mightier Than The Sword | Marco Rota och ?? | Marco Rota och David Gerstein | KA 1998: 27 | D 97379 |
| 2000-06-26 | Hertig Lilleman av McPlutt | The Noble Little Crack | Marco Rota och ?? | Marco Rota | KA 2000: 26 | D 99065 |
| 2002-10-25 | Vilda vikingar och milda veklingar | Impossible Mission | Marco Rota | Marco Rota | KA 2002: 44 | D 2001-135 |
| 2006-01 | Skattefnatt | Tax Problems | Marco Rota | Marco Rota | KAP 319 KAPS 2012: 06 KAPS 2022: 04 |
D 2003-176 |
| 2022-09-06 | Kalabaliken i Kaledonien | Marco Rota | Stefan Printz-Påhlson och Unn Printz-Påhlson | KA 2022: 37/38 | D 2022-004 | |
| 2024-02 | Den kaledoniska katapulten | The Caledonian Catapult | Marco Rota | Lars Jensen | KA 2024: 05 | D 2023-054 |
Kalle Vildand på olika språk
Externa länkar
Kalle Vildand på I.N.D.U.C.K.S.
Fotnoter
- ↑ "Tuffa tag för tusen år sen" (orig. "Paperino e il piccolo Krack"). För första gången publicerad i Almanacco Topolino nr 228 (1975)Historiekod: I AT 228-A.
Artikeln, i den version den hade den 14 september 2006, innehåller till stor del information hämtad från Wikipedia:Kalle Vildand.