Kalle Vildand: Skillnad mellan sidversioner

Från Seriewikin
Hoppa till navigeringHoppa till sök
Alexandra IDV (diskussion | bidrag)
m Serier med Kalle Vildand: Kalle Ankas Pocket Special har en egen sida, så jag pekar om länken dit.
 
(12 mellanliggande sidversioner av 5 användare visas inte)
Rad 3: Rad 3:
[[Kategori:Disneyfigurer]]
[[Kategori:Disneyfigurer]]
[[Bild:Kalle_Vildand.png|frame|'''Kalle Vildand''' av [[Marco Rota]]. © Disney]]
[[Bild:Kalle_Vildand.png|frame|'''Kalle Vildand''' av [[Marco Rota]]. © Disney]]
'''Kalle Vildand''' ('''Mac Paperin''' i original) är en italiensk [[Disney]]figur skapad av [[Marco Rota]] 1975. Han är Kalles förfader (i praktiken är han en medeltida motsvarighet till Kalle). Han skapades av [[Gaudenzio Capelli]] och [[Marco Rota]] 1975 till serien ''Tuffa tag för tusen år sen (Paperino e il piccolo Krack)''. Efter det har han dykt upp lite då och då i knappt tio serier. Han lever i ''Kaledonien'', Skottland, där han är befälhavare på borgen ''Malcot'' och slåss för att hålla tillbaka vikingarna. Han har en uppsättning soldater, däribland ''Lilleman'' (som i typisk Disney-anda, egentligen är enorm), samt en flickvän, ''Lady Kajsa''.
'''Kalle Vildand''', även '''Kapten Mc Vilde Kalledonia''',<ref>"Skattefnatt" (orig. "Tax Problems"), i dess svenska utgivning i ''[[Kalle Ankas Pocket]]'' 319 (2006). ''Historiekod: D 2003-176''. Även borgen Malcot har här annat namn än i övriga svenska översättningar: "Ballyanka slott".</ref> ('''Mac Paperin''' i original) är en italiensk [[Disney]]figur skapad av [[Gaudenzio Capelli]] och [[Marco Rota]] 1975.<ref>"Tuffa tag för tusen år sen" (orig. "Paperino e il piccolo Krack"). För första gången publicerad i ''[[Almanacco Topolino]]'' nr&nbsp;228 (1975). ''Historiekod: I AT  228-A''.</ref> Efter att ha skapats för den [[italienska Disney]]-produktionen togs han på 90-talet upp i den [[danska Disneyserier|danska]]; han har 2025 framträtt i elva serieavsnitt, alla tecknade av Rota.


På hans hjälm har han en liten miniatyrskulptering av sig själv som är identisk med Kalle Vildands ansiktsuttryck.
Kalle Vildand är en förfader och medeltida motsvarighet till [[Kalle Anka]] som bor i Kaledonien (det romerska namnet på nutida Skottland), där han är befälhavare på borgen Malcot och slåss för att hålla tillbaka vikingarna. Bland återkommande Kalle Vildand-figurer finns flickvännen jungfru Kajsa (italienska: Lady Paperina), Kaledoniens kung Kokus mac Tokus (Re Pokus Mac Bonus) och en uppsättning kaledoniska soldater som inkluderar Lilleman (Piccolo Krack).


Är i Sverige även känd som '''Kapten Mc Vilde''' i ny översättning 2006.
På hjälmen har Kalle Vildand en miniatyrbyst av sig själv som visar samma ansiktsuttryck som Kalle Vildand själv.


==Serier med Kalle Vildand publicerade i Sverige==
==Serier med Kalle Vildand==


{| {{snyggtabell}}
{| {{snyggtabell}}
Rad 18: Rad 18:
!! bgcolor="#FFEBAD"|Författare
!! bgcolor="#FFEBAD"|Författare
!! bgcolor="#FFEBAD"|Svenska publiceringar
!! bgcolor="#FFEBAD"|Svenska publiceringar
!! bgcolor="#FFEBAD"|[[Disneyserier#Att_identifiera_en_serie|Kod]]
!! bgcolor="#FFEBAD"|[[Disneyserier#Att_identifiera_en_serie|Historiekod]]
|-
|-
|1975-12-01
|1975-12-01
|[[Tuffa tag för tusen år sen]]
|Tuffa tag för tusen år sen
|Paperino e il piccolo Krack
|Paperino e il piccolo Krack
|[[Marco Rota]]
|[[Marco Rota]]
|[[Gaudenzio Capelli]]
|[[Gaudenzio Capelli]]
|[[Kalle Anka Extra|KAE]] 1979: 07<br>[[Kalle Ankas Pocket#Kalle Ankas Pocket Special|KAPS]] 1999
|[[Kalle Anka Extra|KAE]] 1979: 07<br>[[Kalle Ankas Pocket Special|KAPS]] 1999<br>[[Kalle Ankas Pocket DeLuxe|KAPDL]]
|[http://coa.inducks.org/story.php/x/I+AT++228-A//I &nbsp;AT&nbsp;228-A]
|[https://inducks.org/story.php?c=I+AT++228-A ''I&nbsp;AT&nbsp;228-A'']
|-
|-
|1980-01-01
|1980-01-01
|[[Kalle Vildand och vikingarna]]
|Kalle Vildand och vikingarna
|style="font-size:11px;"|Le avventure di Mac Paperin: L'arrosto della salvezza
|style="font-size:11px;"|Le avventure di Mac Paperin: L'arrosto della salvezza
|Marco Rota
|Marco Rota
|Marco Rota
|Marco Rota
|[[Kalle Anka & C:o|KA]] 1982: 11-14<br>[[Hall of Fame: De stora serieskaparna|Hall of Fame]] 7
|[[Kalle Anka & C:o|KA]] 1982: 11-14<br>[[Hall of fame – De stora serieskaparna|Hall of Fame]] 7<br>[[Familjen Ankas släktkrönika|FAS]]
|[http://coa.inducks.org/story.php/x/I+AT++277-A// I&nbsp;AT&nbsp;277-A ]
|[https://inducks.org/story.php?c=I+AT++277-A ''I&nbsp;AT&nbsp;277-A'']
|-
|-
|1994-06-28
|1994-06-28
|[[Det mystiska runsmycket]]
|Det mystiska runsmycket
|The Magic Rune
|The Magic Rune
|Marco Rota och ??
|Marco Rota och ??
|Marco Rota
|Marco Rota
|KA 1994: 27-28
|KA 1994: 27-28
|[http://coa.inducks.org/story.php/x/D+93481// D&nbsp;93481]
|[https://inducks.org/story.php?c=D+93481 ''D&nbsp;93481'']
|-
|-
|1995-05-01
|1995-05-01
|[[Romans på vikingavis]]
|Romans på vikingavis
|The Great Viking Love
|The Great Viking Love
|Marco Rota och ??
|Marco Rota och ??
|Marco Rota
|Marco Rota
|KA 1995: 18
|KA 1995: 18
|[http://coa.inducks.org/story.php/x/D+94067// D&nbsp;94067]
|[https://inducks.org/story.php?c=D+94067 ''D&nbsp;94067'']
|-
|-
|1998-06-26
|1998-06-26
|[[Mäktigare än svärdet]]
|Mäktigare än svärdet
|Mightier Than The Sword
|Mightier Than The Sword
|Marco Rota och ??
|Marco Rota och ??
|Marco Rota och [[David Gerstein]]
|Marco Rota och [[David Gerstein]]
|KA 1998: 27
|KA 1998: 27
|[http://coa.inducks.org/story.php/x/D+97379// D&nbsp;97379]
|[https://inducks.org/story.php?c=D+97379 ''D&nbsp;97379'']
|-
|-
|2000-06-26
|2000-06-26
|[[Hertig Lilleman av McPlutt]]
|Hertig Lilleman av McPlutt
|The Noble Little Crack
|The Noble Little Crack
|Marco Rota och ??
|Marco Rota och ??
|Marco Rota
|Marco Rota
|KA 2000: 26
|KA 2000: 26
|[http://coa.inducks.org/story.php/x/D+99065// D&nbsp;99065]
|[https://inducks.org/story.php?c=D+99065 ''D&nbsp;99065'']
|-
|-
|2002-10-25
|2002-10-25
|[[Vilda vikingar och milda veklingar]]
|Vilda vikingar och milda veklingar
|Impossible Mission
|Impossible Mission
|Marco Rota
|Marco Rota
|Marco Rota
|Marco Rota
|KA 2002: 44
|KA 2002: 44
|[http://coa.inducks.org/story.php/x/D+2001-135// D&nbsp;2001-135]
|[https://inducks.org/story.php?c=D+2001-135 ''D&nbsp;2001-135'']
|-
|-
|2006-01
|2006-01
|[[Skattefnatt]]
|Skattefnatt
|Tax Problems
|Tax Problems
|Marco Rota
|Marco Rota
|Marco Rota
|Marco Rota
|[[Kalle Ankas Pocket]] 319: Skattefnatt
|[[Kalle Ankas Pocket|KAP]] 319<br>KAPS 2012: 06<br>KAPS 2022: 04
|[http://coa.inducks.org/story.php/x/D+2003-176// D&nbsp;2003-176]
|[https://inducks.org/story.php?c=D+2003-176 ''D&nbsp;2003-176'']
|-
|2022-09-06
|Kalabaliken i Kaledonien
|
|Marco Rota
|[[Stefan Printz-Påhlson]] och [[Unn Printz-Påhlson]]
|KA 2022: 37/38
|[https://inducks.org/story.php?c=D+2022-004 ''D&nbsp;2022-004'']
|-
|2024-02
|Den kaledoniska katapulten
|The Caledonian Catapult
|Marco Rota
|[[Lars Jensen]]
|KA 2024: 05
|[https://inducks.org/story.php?c=D+2023-054 ''D&nbsp;2023-054'']
|-
|2025-08
|Häxorna på Malcot
|The Witches of Malcot Castle
|Marco Rota
|Lars Jensen
|KA 2025: 32/33
|[https://inducks.org/story.php?c=D+2024-111 ''D&nbsp;2024-111'']
|}
|}


Rad 115: Rad 139:
[http://coa.inducks.org/character.php/x/MCP Kalle Vildand på I.N.D.U.C.K.S.]
[http://coa.inducks.org/character.php/x/MCP Kalle Vildand på I.N.D.U.C.K.S.]


==Fotnoter==
<references/>


{{wikipedia|14 september 2006}}
{{wikipedia|14 september 2006}}
{{Kalle Anka}}

Nuvarande version från 6 augusti 2025 kl. 18.55

Kalle Vildand av Marco Rota. © Disney

Kalle Vildand, även Kapten Mc Vilde Kalledonia,[1] (Mac Paperin i original) är en italiensk Disneyfigur skapad av Gaudenzio Capelli och Marco Rota 1975.[2] Efter att ha skapats för den italienska Disney-produktionen togs han på 90-talet upp i den danska; han har 2025 framträtt i elva serieavsnitt, alla tecknade av Rota.

Kalle Vildand är en förfader och medeltida motsvarighet till Kalle Anka som bor i Kaledonien (det romerska namnet på nutida Skottland), där han är befälhavare på borgen Malcot och slåss för att hålla tillbaka vikingarna. Bland återkommande Kalle Vildand-figurer finns flickvännen jungfru Kajsa (italienska: Lady Paperina), Kaledoniens kung Kokus mac Tokus (Re Pokus Mac Bonus) och en uppsättning kaledoniska soldater som inkluderar Lilleman (Piccolo Krack).

På hjälmen har Kalle Vildand en miniatyrbyst av sig själv som visar samma ansiktsuttryck som Kalle Vildand själv.

Serier med Kalle Vildand

Datum Titel Originaltitel Tecknare Författare Svenska publiceringar Historiekod
1975-12-01 Tuffa tag för tusen år sen Paperino e il piccolo Krack Marco Rota Gaudenzio Capelli KAE 1979: 07
KAPS 1999
KAPDL
I AT 228-A
1980-01-01 Kalle Vildand och vikingarna Le avventure di Mac Paperin: L'arrosto della salvezza Marco Rota Marco Rota KA 1982: 11-14
Hall of Fame 7
FAS
I AT 277-A
1994-06-28 Det mystiska runsmycket The Magic Rune Marco Rota och ?? Marco Rota KA 1994: 27-28 D 93481
1995-05-01 Romans på vikingavis The Great Viking Love Marco Rota och ?? Marco Rota KA 1995: 18 D 94067
1998-06-26 Mäktigare än svärdet Mightier Than The Sword Marco Rota och ?? Marco Rota och David Gerstein KA 1998: 27 D 97379
2000-06-26 Hertig Lilleman av McPlutt The Noble Little Crack Marco Rota och ?? Marco Rota KA 2000: 26 D 99065
2002-10-25 Vilda vikingar och milda veklingar Impossible Mission Marco Rota Marco Rota KA 2002: 44 D 2001-135
2006-01 Skattefnatt Tax Problems Marco Rota Marco Rota KAP 319
KAPS 2012: 06
KAPS 2022: 04
D 2003-176
2022-09-06 Kalabaliken i Kaledonien Marco Rota Stefan Printz-Påhlson och Unn Printz-Påhlson KA 2022: 37/38 D 2022-004
2024-02 Den kaledoniska katapulten The Caledonian Catapult Marco Rota Lars Jensen KA 2024: 05 D 2023-054
2025-08 Häxorna på Malcot The Witches of Malcot Castle Marco Rota Lars Jensen KA 2025: 32/33 D 2024-111

Kalle Vildand på olika språk

Språk Namn
Brasiliansk portugisiska Mac Donald
Danska Anders Vildand, MacVillan, McVillan
Finska Augustus Ankka
Franska Le commandant
Grekiska Άντολντ ο Αωήμερος
Italienska Mac Paperin
Norska Donald Villand, Donald McWild Duck
Nederländska Mac Donald, MacDuck
Tjeckiska Divoký kačer McDonald
Tyska Donegal Duck, Sir Donald McDuck, Sir Donald McDubbel
Engelska Andold "Wild Duck" Temerary

Externa länkar

Kalle Vildand på I.N.D.U.C.K.S.

Fotnoter

  1. "Skattefnatt" (orig. "Tax Problems"), i dess svenska utgivning i Kalle Ankas Pocket 319 (2006). Historiekod: D 2003-176. Även borgen Malcot har här annat namn än i övriga svenska översättningar: "Ballyanka slott".
  2. "Tuffa tag för tusen år sen" (orig. "Paperino e il piccolo Krack"). För första gången publicerad i Almanacco Topolino nr 228 (1975). Historiekod: I AT 228-A.

Artikeln, i den version den hade den 14 september 2006, innehåller till stor del information hämtad från Wikipedia:Kalle Vildand.