Kalle Ankas Pocket Special: Skillnad mellan sidversioner
Keffy (diskussion | bidrag) |
→Utgivning: Fyller i 1/2026, info tagen från Bokus |
||
| (30 mellanliggande sidversioner av 3 användare visas inte) | |||
| Rad 9: | Rad 9: | ||
|från = 1997 | |från = 1997 | ||
|till = | |till = | ||
|förlag = Egmont | |förlag = Egmont Comics | ||
|ISSN = 0345-6056 | |ISSN = 0345-6056 | ||
|före = | |före = | ||
| Rad 15: | Rad 15: | ||
}} | }} | ||
'''''Kalle Ankas Pocket Special''''', systerutgåvor till ''[[Kalle Ankas Pocket]]'' med olika teman. | '''''Kalle Ankas Pocket Special''''', systerutgåvor till ''[[Kalle Ankas Pocket]]'' med olika teman. | ||
==Översikt== | ==Översikt== | ||
1997 utkom en pocketbok med anledning av [[Joakim von Anka]]s 50 års-jubileum. Layoutmässigt och innehållsmässigt följde den ''[[Kalle Ankas Pocket]]'', men denna titel fanns inte tryckt på boken. | Böckerna säljs såväl i tidningskiosker som hos bokhandlare, och har därmed såväl individuella [[ISBN]]-nummer, som ett gemensamt [[ISSN]]-nummer. | ||
1997 utkom en pocketbok med anledning av [[Joakim von Anka]]s 50 års-jubileum. Layoutmässigt och innehållsmässigt följde den ''[[Kalle Ankas Pocket]]'' (om än dubbelt så tjock – 512 sidor), men denna titel fanns inte tryckt på boken. Denna utgåva saknar även de senare böckernas gemensamma ISSN-nummer. | |||
1998 utkom ännu en bok, denna gång för att fira ''Kalle Ankas Pocket''s 30 års-jubileum. 1999 utkom två volymer, och från och med dessa så fick utgivningen den enhetliga titeln ''Kalle Anka Pocket Special''. | |||
Efter att sakta ha ökat utgivningstakten stabiliserades den på 8 nummer/år från 2011. 2022 gick utgivningen ner till 6 nummer. | |||
''Kalle Ankas Pocket Special'' omfattar vanligen 448 sidor (2001–2009) eller 512 sidor (övriga år). | |||
==Internationella motsvarigheter== | ==Internationella motsvarigheter== | ||
''Kalle Ankas Pocket Special'' är en nordeuropeisk samproduktion som även utkommer i Tyskland (''[[Lustiges Taschenbuch Spezial]]''), Danmark (''[[Jumbo-temabog]]''), och Norge (''[[Temapocket]]''). | ''Kalle Ankas Pocket Special'' är sedan starten en nordeuropeisk samproduktion som även utkommer i Tyskland (''[[Lustiges Taschenbuch Spezial]]''), Danmark (''[[Jumbo-temabog]]''), och Norge (''[[Temapocket]]''). Enstaka utgåvor har dock endast utkommit i något eller några av dessa länder – huvudsakligen gäller detta åren 2018–2020, då den norska utgivningen var månatlig, och därför utkom med flera volymer enkom sammansatta för Norge. | ||
==Utgivning== | ==Utgivning== | ||
| Rad 30: | Rad 35: | ||
! Titel | ! Titel | ||
! Nr. | ! Nr. | ||
! Anmärkning | |||
|- | |- | ||
| Joakim von Anka 50 år 1947-1997 || 1/1997 | | Joakim von Anka 50 år 1947-1997 || 1/1997 || Utan ISSN-nummer | ||
|- | |- | ||
| Kalle Ankas Pocket 30 år 1968-1998 || 1/1998 | | Kalle Ankas Pocket 30 år 1968-1998 || 1/1998 | ||
| Rad 49: | Rad 55: | ||
| Skattjakt || 1/2002 | | Skattjakt || 1/2002 | ||
|- | |- | ||
| Grattis, Långben! 70 år 1932-2002 || 2/2002 | | Grattis, Långben! 70 år 1932-2002 || 2/2002 || Större format: 15x21cm. 288 sidor | ||
|- | |- | ||
| Mörkrets herre || 3/2002 | | Mörkrets herre || 3/2002 | ||
| Rad 69: | Rad 75: | ||
| Tidsresor || 1/2006 | | Tidsresor || 1/2006 | ||
|- | |- | ||
| Fotbollsfeber || 2/2006 | | Fotbollsfeber || 2/2006 || Runt ("fotbollsformat") format. 356 sidor | ||
|- | |- | ||
| Pirater || 3/2006 | | Pirater || 3/2006 | ||
| Rad 75: | Rad 81: | ||
| Skräck || 4/2006 | | Skräck || 4/2006 | ||
|- | |- | ||
| | | 1001 jobb || 1/2007 || Även utgiven i en variant utan ISSN- och ISBN-nr, då som gratisdistribuering i samarbete med rekryteringsföretaget [https://temp-team.se/ Temp-Team] | ||
|- | |- | ||
| Vilda västern || 2/2007 | | Vilda västern || 2/2007 | ||
| Rad 87: | Rad 93: | ||
| 40 år i Ankeborg || 2/2008 | | 40 år i Ankeborg || 2/2008 | ||
|- | |- | ||
| Skepp | | Skepp o'hoj || 3/2008 | ||
|- | |- | ||
| Rampfeber || 4/2008 | | Rampfeber || 4/2008 | ||
| Rad 123: | Rad 129: | ||
| Vilda Västern || 5/2011 | | Vilda Västern || 5/2011 | ||
|- | |- | ||
| Skepp | | Skepp ohoj || 6/2011 | ||
|- | |- | ||
| Farliga skuggor || 7/2011 | | Farliga skuggor || 7/2011 | ||
| Rad 299: | Rad 305: | ||
| Stopp, polis || 5/2022 | | Stopp, polis || 5/2022 | ||
|- | |- | ||
| Ut i rymden || 6/2022 | |||
|- | |||
| Ank-Lisa || 1/2023 | |||
|- | |||
| Riddar Anka || 2/2023 | |||
|- | |||
| Resor i tid och rum || 3/2023 | |||
|- | |||
| Badankor! || 4/2023 | |||
|- | |||
| Gåshud i Ankeborg || 5/2023 | |||
|- | |||
| Dr. Kalle || 6/2023 | |||
|- | |||
| Alla ankor far mot Rom || 1/2024 | |||
|- | |||
| Grönt är skönt || 2/2024 | |||
|- | |||
| Reslust || 3/2024 | |||
|- | |||
| Alltid sportig || 4/2024 | |||
|- | |||
| Husdjur || 5/2024 | |||
|- | |||
| Rymdisar || 6/2024 | |||
|- | |||
| Stil & snits || 1/2025 | |||
|- | |||
| Ankor & Olympen || 2/2025 | |||
|- | |||
| Idéstorm i Ankeborg || 3/2025 | |||
|- | |||
| Spikar & spektakel || 4/2025 | |||
|- | |||
| Under || 5/2025 | |||
|- | |||
| Skepp o'skoj! || 6/2025 | |||
|- | |||
| Dinosaurier || 1/2026 | |||
|} | |} | ||
{{Disney Sverige}} | {{Disney Sverige}} | ||
{{Egmont}} | {{Egmont}} | ||
Nuvarande version från 20 november 2025 kl. 03.39
| Kalle Ankas Pocket Special | |
| Kalle Ankas Pocket Special (1997–) | |
| Land: | |
|---|---|
| Språk: | |
| Startade: | 1997 |
| Förlag: | Egmont Comics |
| ISSN: | 0345-6056 |
Kalle Ankas Pocket Special, systerutgåvor till Kalle Ankas Pocket med olika teman.
Översikt
Böckerna säljs såväl i tidningskiosker som hos bokhandlare, och har därmed såväl individuella ISBN-nummer, som ett gemensamt ISSN-nummer.
1997 utkom en pocketbok med anledning av Joakim von Ankas 50 års-jubileum. Layoutmässigt och innehållsmässigt följde den Kalle Ankas Pocket (om än dubbelt så tjock – 512 sidor), men denna titel fanns inte tryckt på boken. Denna utgåva saknar även de senare böckernas gemensamma ISSN-nummer.
1998 utkom ännu en bok, denna gång för att fira Kalle Ankas Pockets 30 års-jubileum. 1999 utkom två volymer, och från och med dessa så fick utgivningen den enhetliga titeln Kalle Anka Pocket Special.
Efter att sakta ha ökat utgivningstakten stabiliserades den på 8 nummer/år från 2011. 2022 gick utgivningen ner till 6 nummer.
Kalle Ankas Pocket Special omfattar vanligen 448 sidor (2001–2009) eller 512 sidor (övriga år).
Internationella motsvarigheter
Kalle Ankas Pocket Special är sedan starten en nordeuropeisk samproduktion som även utkommer i Tyskland (Lustiges Taschenbuch Spezial), Danmark (Jumbo-temabog), och Norge (Temapocket). Enstaka utgåvor har dock endast utkommit i något eller några av dessa länder – huvudsakligen gäller detta åren 2018–2020, då den norska utgivningen var månatlig, och därför utkom med flera volymer enkom sammansatta för Norge.
Utgivning
| Titel | Nr. | Anmärkning |
|---|---|---|
| Joakim von Anka 50 år 1947-1997 | 1/1997 | Utan ISSN-nummer |
| Kalle Ankas Pocket 30 år 1968-1998 | 1/1998 | |
| Kalle 65 år | 1/1999 | |
| 2000 galna år | 2/1999 | |
| Tidernas lirare! | 1/2000 | |
| Tut-Ank-Kalle | 2/2000 | |
| Gröngölingarna Jubileumspocket | 1/2001 | |
| Björnligan Jubileumspocket | 2/2001 | |
| Skattjakt | 1/2002 | |
| Grattis, Långben! 70 år 1932-2002 | 2/2002 | Större format: 15x21cm. 288 sidor |
| Mörkrets herre | 3/2002 | |
| Biodags | 1/2003 | |
| Skurkar i Ankeborg | 2/2003 | |
| Grattis på 70-årsdagen, Kalle! | 1/2004 | |
| Banzai | 2/2004 | |
| Alla hjärtans dag i Ankeborg! | 1/2005 | |
| Svärd & sandaler | 2/2005 | |
| Hemliga agenter | 3/2005 | |
| Tidsresor | 1/2006 | |
| Fotbollsfeber | 2/2006 | Runt ("fotbollsformat") format. 356 sidor |
| Pirater | 3/2006 | |
| Skräck | 4/2006 | |
| 1001 jobb | 1/2007 | Även utgiven i en variant utan ISSN- och ISBN-nr, då som gratisdistribuering i samarbete med rekryteringsföretaget Temp-Team |
| Vilda västern | 2/2007 | |
| Magins mästare | 3/2007 | |
| Farbror Joakim 60 år | 4/2007 | |
| Istiden | 1/2008 | |
| 40 år i Ankeborg | 2/2008 | |
| Skepp o'hoj | 3/2008 | |
| Rampfeber | 4/2008 | |
| Mitt i planeten | 1/2009 | |
| Stjärnsmällar | 2/2009 | |
| Pyramidalt | 3/2009 | |
| Rockkungen | 4/2009 | |
| Kalle på djupet | 1/2010 | |
| Gasen i botten! | 2/2010 | |
| Guldfeber | 3/2010 | |
| Jorden runt | 4/2010 | |
| Superhjältar | 5/2010 | |
| Magi | 6/2010 | |
| Inkaskatten | 7/2010 | |
| Drakkrigaren | 1/2011 | |
| Svart måne | 2/2011 | |
| Spökplumpen | 3/2011 | |
| Antikens hjältar | 4/2011 | |
| Vilda Västern | 5/2011 | |
| Skepp ohoj | 6/2011 | |
| Farliga skuggor | 7/2011 | |
| Grattis, björnbusar! | 8/2011 | |
| Djungeläventyr | 1/2012 | |
| Riddare Kalle | 2/2012 | |
| Kaos i köket | 3/2012 | |
| Livat på landet | 4/2012 | |
| OS-feber | 5/2012 | |
| Viking | 6/2012 | |
| Don Zorro | 7/2012 | |
| Agent Kalle ser rött | 8/2012 | |
| Ankeborgs hjältar | 1/2013 | |
| Skatten | 2/2013 | |
| Monster | 3/2013 | |
| Legender | 4/2013 | |
| Jorden runt! | 5/2013 | |
| Aliens | 6/2013 | |
| Kung Kalle | 7/2013 | |
| På toppen! | 8/2013 | |
| Cowboy | 1/2014 | |
| Skatt i sikte | 2/2014 | |
| Abrakadabra | 3/2014 | |
| Rio | 4/2014 | |
| Dinosauriejakten | 5/2014 | |
| Geni i arbete | 6/2014 | |
| Lysande utsikter | 7/2014 | |
| Vinter | 8/2014 | |
| Arrghhh! | 1/2015 | |
| Modekungen | 2/2015 | |
| Semester! | 3/2015 | |
| Samlarmani! | 4/2015 | |
| Äventyr i Orienten | 5/2015 | |
| Galaktisk! | 6/2015 | |
| Okända världar | 7/2015 | |
| Tillbaka till framtiden | 8/2015 | |
| Trassel på teatern | 1/2016 | |
| Eldöns skatter | 2/2016 | |
| Datatrubbel | 3/2016 | |
| Kalle fixar... allt? | 4/2016 | |
| Semesterdrömmar | 5/2016 | |
| Skyldig? | 6/2016 | |
| På djupt vatten | 7/2016 | |
| Konst? | 8/2016 | |
| Sir Kalle | 1/2017 | |
| Guld | 2/2017 | |
| Lantliv | 3/2017 | |
| Sjörövare | 4/2017 | |
| Safari | 5/2017 | |
| Topphemligt | 6/2017 | |
| Äkta hjältar | 7/2017 | |
| Cirkusankorna | 8/2017 | |
| Dinosaurier | 1/2018 | |
| Ank-dynastin | 2/2018 | |
| Hjältedåd | 3/2018 | |
| Makalösa (och några mindre makalösa) uppfinningar | 4/2018 | |
| Upp i det blå | 5/2018 | |
| Kungar och hjältar | 6/2018 | |
| Vägen västerut | 7/2018 | |
| Senaste nytt! | 8/2018 | |
| Antiken | 1/2019 | |
| I kärlekens tecken | 2/2019 | |
| Guldfeber | 3/2019 | |
| Sportens hjältar | 4/2019 | |
| Pirater | 5/2019 | |
| Ut i det gröna | 6/2019 | |
| Superskurkar | 7/2019 | |
| Robotar | 8/2019 | |
| Högt spel | 1/2020 | |
| Monster och myter | 2/2020 | |
| Galaktiska äventyr | 3/2020 | |
| Resor till fjärran land | 4/2020 | |
| Stora utforskare! | 5/2020 | |
| Sommarlov | 6/2020 | |
| Eldiga ankor | 7/2020 | |
| Under en lycklig stjärna | 8/2020 | |
| Faraonernas förbannelser | 1/2021 | |
| Bygglov | 2/2021 | |
| Fest & festivitas i Ankeborg | 3/2021 | |
| Filmens magi! | 4/2021 | |
| Rocka loss, Ankeborg | 5/2021 | |
| Dumburken | 6/2021 | |
| Kalla kårar | 7/2021 | |
| Hokus pokus | 8/2021 | |
| Natt i Ankeborg | 1/2022 | |
| Kungar, baronessor och andra viktiga ankor! | 2/2022 | |
| Upp i bergen | 3/2022 | |
| Vikingar! | 4/2022 | |
| Stopp, polis | 5/2022 | |
| Ut i rymden | 6/2022 | |
| Ank-Lisa | 1/2023 | |
| Riddar Anka | 2/2023 | |
| Resor i tid och rum | 3/2023 | |
| Badankor! | 4/2023 | |
| Gåshud i Ankeborg | 5/2023 | |
| Dr. Kalle | 6/2023 | |
| Alla ankor far mot Rom | 1/2024 | |
| Grönt är skönt | 2/2024 | |
| Reslust | 3/2024 | |
| Alltid sportig | 4/2024 | |
| Husdjur | 5/2024 | |
| Rymdisar | 6/2024 | |
| Stil & snits | 1/2025 | |
| Ankor & Olympen | 2/2025 | |
| Idéstorm i Ankeborg | 3/2025 | |
| Spikar & spektakel | 4/2025 | |
| Under | 5/2025 | |
| Skepp o'skoj! | 6/2025 | |
| Dinosaurier | 1/2026 |