Skillnad mellan versioner av "Kalle Anka Klassiker"
Keffy (diskussion | bidrag) |
Keffy (diskussion | bidrag) |
||
Rad 51: | Rad 51: | ||
|- | |- | ||
| 6/2021 || Kampen om kovan || [[Floyd Gottfredson]], [[Dick Moores]], [[Michel Nadorp]], [[Daan Jippes]], [[Freddy Milton]], [[Einar Lagerwall]], [[Cèsar Ferioli Pelaez]] ||68 sidor | | 6/2021 || Kampen om kovan || [[Floyd Gottfredson]], [[Dick Moores]], [[Michel Nadorp]], [[Daan Jippes]], [[Freddy Milton]], [[Einar Lagerwall]], [[Cèsar Ferioli Pelaez]] ||68 sidor | ||
|- | |||
| 1/2022 || En lymmel till lämmel || [[Tony Strobl]], [[Sandor Gulien]], [[Marco Rota]], [[Paul Murry]] ||68 sidor | |||
|- | |- | ||
|} | |} |
Versionen från 22 februari 2022 kl. 13.35
Kalle Anka Klassiker | |
Kalle Anka Klassiker (2020–) | |
Land: | Sverige |
---|---|
Språk: | Svenska |
Startade: | 2020 |
Förlag: | Egmont Publishing |
ISSN: | 2003-4520 |
Föregående: | «Kalle Anka Extra |
Ej att förväxla med bokserien Kalle Ankas klassiker.
Kalle Anka Klassiker är en svensk serietidning med Disneyserier som publicerats sedan 2020.
Historik
2020 bytte Kalle Anka Extra namn till Kalle Anka Klassiker för att bättre spegla innehållet; Kalle Anka Extra hade debuterat 2010 för att utge Don Rosas Disney-produktion. 2017 hade hela Rosas utgivning samlats, och fokus flyttades fr.o.m. 1/2018 till Carl Barks produktion av längre Disney-serier.
Från och med nr 1/2020 blev titeln Kalle Anka Klassiker, och varje nummer inleds med en redaktionell sida, "Ankist-Extra", på vilken redaktionsmedlemmen och ankisten Joakim Gunnarsson presenterar innehållet. Vanligen finns även artikelserien "Carl Barks arkiv", som presenterar skisser och annat kuriöst Barks-material, med.
Utöver Barks-serier fylls varje nummer av utvalda serier av andra uppskattade serieskapare.
Utgivning