Skillnad mellan versioner av "Alfabetisk lista över svenska serietidningar"
Från Seriewikin
Hoppa till navigeringHoppa till sökOlaHe (diskussion | bidrag) m |
OlaHe (diskussion | bidrag) m |
||
Rad 3: | Rad 3: | ||
{| {{snyggtabell}} | {| {{snyggtabell}} | ||
! Bild !!Titel !!Förlag !!År | ! Bild !!Titel !!Förlag !!År | ||
|- | |- | ||
|rowspan=2| || ''[[Acke]]'' || [[Semic]] || 1969-? | |rowspan=2| || ''[[Acke]]'' || [[Semic]] || 1969-? | ||
Rad 559: | Rad 539: | ||
|- | |- | ||
|colspan="4"| | |colspan="4"| | ||
|- | |||
|rowspan=2| || ''[[47:an Löken]]'' || [[Williams förlag|Williams]] || 1973-? | |||
|- | |||
|colspan="4"| | |||
|- | |- | ||
|rowspan=2| || ''[[Galago]]'' || [[Tago]], [[Atlantic förlag|Atlantic]], [[Ordfront]] || 1980-pågående | |rowspan=2| || ''[[Galago]]'' || [[Tago]], [[Atlantic förlag|Atlantic]], [[Ordfront]] || 1980-pågående | ||
Rad 1 118: | Rad 1 102: | ||
|- | |- | ||
|rowspan=2| || ''[[Nisse]]'' || [[Atlantic förlag|Atlantic]] || 1986-? | |rowspan=2| || ''[[Nisse]]'' || [[Atlantic förlag|Atlantic]] || 1986-? | ||
|- | |||
|colspan="4"| | |||
|- | |||
|rowspan=2| || ''[[91:an]]'' || [[Åhlén & Åkerlund]], [[Semic]], [[Egmont Kärnan|Egmont]] || 1956-pågående | |||
|- | |||
|colspan="4"| | |||
|- | |||
|rowspan=2| || ''[[1999]]'' || [[Semic]] || 1980-? | |||
|- | |||
|colspan="4"| | |||
|- | |- | ||
|colspan="4"| | |colspan="4"| | ||
Rad 1 680: | Rad 1 674: | ||
|- | |- | ||
|colspan="4"| | |colspan="4"| | ||
|- | |||
|rowspan=2| || ''[[2000 Plus|2000+]]'' || [[Epix]] || 1991-? | |||
|- | |||
|colspan="4"| | |||
|- | |- | ||
|rowspan=2| || ''[[TV-äventyr]]'' || [[Williams förlag|Williams]] || 1962-? | |rowspan=2| || ''[[TV-äventyr]]'' || [[Williams förlag|Williams]] || 1962-? | ||
Rad 1 814: | Rad 1 812: | ||
|- | |- | ||
|rowspan=2| || ''[[Åsa-Nisse]]'' || [[Semic]], [[Egmont]] || 1975-pågående | |rowspan=2| || ''[[Åsa-Nisse]]'' || [[Semic]], [[Egmont]] || 1975-pågående | ||
|- | |||
|colspan="4"| | |||
|- | |||
|rowspan=2| || ''[[87:an Axelsson]]'' || [[Semic]], [[Egmont Kärnan|Egmont]] || 1994-pågående | |||
|- | |- | ||
|colspan="4"| | |colspan="4"| |
Versionen från 12 december 2005 kl. 14.44
Detta är en alfabetisk lista över serietidningar utgivna i Sverige. Listan innehåller inte seriealbum, serieböcker, seriepocketar eller engångspublikationer. För serietidningar sorterade efter årtal se Kronologisk lista över svenska serietidningar.