Bane Kerac: Skillnad mellan sidversioner
Från Seriewikin
Hoppa till navigeringHoppa till sök
Kobran på svenska, påbörjad |
|||
| Rad 66: | Rad 66: | ||
|- | |- | ||
| 9/1987 || Tarzan || 16s färg || The Secret of the Black Swamp || Svarta träskets hemlighet | | 9/1987 || Tarzan || 16s färg || The Secret of the Black Swamp || Svarta träskets hemlighet | ||
|- | |||
| 11/1987 || Tarzan || 16s färg || Tower of Light || Ljusets torn | |||
|- | |||
| || || || || | |||
|- | |- | ||
|} | |} | ||
| Rad 80: | Rad 84: | ||
|- | |- | ||
| 13/1984 || Seriemagasinet || 18s Sv/v || || Flygande Räddning | | 13/1984 || Seriemagasinet || 18s Sv/v || || Flygande Räddning | ||
|- | |||
| 14/1986 || Seriemagasinet || 15s Sv/v || || Det fjärde riket | |||
|- | |||
| || || || || | |||
|- | |- | ||
|} | |} | ||
Versionen från 24 juni 2020 kl. 18.07
| Branislav "Bane" Kerac | |
| Bane Kerac | |
| Född: | ∗ 7 sept. 1952 (73 år) |
|---|---|
| Födelseplats: | Novi Sad, Serbien (dåvarande Jugoslavien). |
| Pseudonym(er): | H. M. Baker |
| Land: | |
| Grupp(er): | Team Fantomen |
| Serier i urval | |
| "Cat Claw" | |
| "Kobran" | |
| Webblänkar | |
| [Bane Kerac] | |


Branislav "Bane" Kerac. Serbisk serieskapare, född 1952. Skapare av "Stormy & Iceberg", "Kobra", "Birger the Kid" och "Cat Claw". Har även bl.a. tecknat "Tarzan", "Il Grande Blek" (i Sverige känd under namnet "Davy Crockett"), "Zagor", "Lignes de Front" samt ett avsnitt av "Fantomen" för den svenska produktionen.
För Dark Horse Comics tecknade han under pseudonymen H. M. Baker "The Black Pearl" (till manus av Mark Hamill) och "Ghost".
Bane Kerac på svenska
| Nr | Tidning | Antal sidor | Titel | Svensk titel |
|---|---|---|---|---|
| 9/1987 | Tarzan | 16s färg | The Secret of the Black Swamp | Svarta träskets hemlighet |
| 11/1987 | Tarzan | 16s färg | Tower of Light | Ljusets torn |
| Nr | Tidning | Antal sidor | Titel | Svensk titel |
|---|---|---|---|---|
| 22/1983 | Seriemagasinet | 26s Sv/v | Helvetesänglarna | |
| Seriemagasinet | Sv/v | Het snö | ||
| 3/1984 | Seriemagasinet | 11s Sv/v | Het snö, del 2 | |
| 13/1984 | Seriemagasinet | 18s Sv/v | Flygande Räddning | |
| 14/1986 | Seriemagasinet | 15s Sv/v | Det fjärde riket | |
|
|
Recensioner
- Daniel Atterbom: "Efter muren" (Bild & Bubbla 2/1990)
Externa länkar
|
Den här artikeln är bara påbörjad, en så kallad stubbe. Hjälp Seriewikin växa genom att fylla i mer! |

