Ben Bolt: Skillnad mellan sidversioner
Andreas (diskussion | bidrag) |
Stefan (diskussion | bidrag) |
||
| (15 mellanliggande sidversioner av 3 användare visas inte) | |||
| Rad 25: | Rad 25: | ||
I Sverige har serien publicerats i bl.a. ''[[Agent X9 (serietidning)|Agent X9]]'', ''[[Seriemagasinet]]'', ''[[Serie-Nytt]]'', ''[[Buster]]'', ''[[Levande livet]]'', och den egna serietidningen ''Ben Bolt'' (i två omgångar). I ''Agent X9'' kallades serien för "Big Ben Bolt", som på originalspråket. | I Sverige har serien publicerats i bl.a. ''[[Agent X9 (serietidning)|Agent X9]]'', ''[[Seriemagasinet]]'', ''[[Serie-Nytt]]'', ''[[Buster]]'', ''[[Levande livet]]'', och den egna serietidningen ''Ben Bolt'' (i två omgångar). I ''Agent X9'' kallades serien för "Big Ben Bolt", som på originalspråket. | ||
*''[[Aftonbladet]]'' (26/6 | *''[[Aftonbladet]]'' (dagsstripp 26/6 1950–30/12 1966, söndagssida 16/11 1952–30/10 1955) | ||
*''Provinstidningen Dalsland'' (4/11 1957–30/10 1970) | *''Provinstidningen Dalsland'' (4/11 1957–30/10 1970) | ||
*''Göteborgstidningen'' | *''Göteborgstidningen'' | ||
*''Kvällsposten'' (juni 1956–?) | |||
*''[[Upsala Nya Tidning]]'' ([[Upsala Nya Tidning#Gästserien|gästserie]] 2000–2000/2001) | |||
===Den svenska serietidningen=== | ===Den svenska serietidningen=== | ||
Fem nummer av serietidningen '''''Ben Bolt''''' gavs ut av [[Formatic Press]] 1963–64. | Fem nummer av serietidningen '''''Ben Bolt''''' gavs ut av [[Formatic Press]] 1963–64. | ||
Ett nytt försök gjordes 1980 då [[Semic]]s tidning ''[[Serie-Nytt]]'' bytte namn till '''''Ben Bolt''''' (med tillägget "med Serie-Nytt" på omslaget), bara för att byta tillbaka till ''Serie-Nytt'' året efter. | Ett nytt försök gjordes 1980 då [[Semic]]s tidning ''[[Serie-Nytt]]'' bytte namn till '''''Ben Bolt''''' (med tillägget "med Serie-Nytt" på omslaget), bara för att byta tillbaka till ''Serie-Nytt'' året efter. | ||
=== Dagsstrippar === | === Dagsstrippar === | ||
{| {{snyggtabell}} | {| {{snyggtabell}} | ||
!bgcolor="#FFEBAD"| !!bgcolor="#FFEBAD"| | !bgcolor="#FFEBAD"| !!bgcolor="#FFEBAD"| Datum !!bgcolor="#FFEBAD"| Svensk titel !!bgcolor="#FFEBAD"| Svensk publicering | ||
|- | |||
|1|| 1950-02-20–1950-06-17 || "En boxare föds"<br>"Så här började det..."<br>"En boxare föds"<br>"Född till boxare!" (start 1950-05-16) || ''[[Aftonbladet]]'' 26 juni–21 oktober 1950<br>''[[Buster]]'' nr 4/1973<br>''[[Serie-Nytt]]'' nr 18/1979<br>''[[Serie-Pocket]]'' nr 101 (1981)<br>''[[Buster]]'' nr 23/1988 | |||
|- | |||
|2|| 1950-06-19–1950-09-16 || "Segrare: Ben Bolt"<br>"Segrare: Ben Bolt"<br>"Född till boxare!" (slut 1950-08-12)<br>"En kugge i hjulet" (start 1950-08-14) || ''[[Aftonbladet]]'' 23 oktober 1950–25 januari 1951<br>''[[Buster]]'' nr 6/1973<br>''[[Serie-Pocket]]'' nr 101 (1981)<br>''[[Buster]]'' nr 23/1988<br>''[[Buster]]'' nr 24/1988 | |||
|- | |||
|3|| 1950-09-18–1950-12-09 || "Slavkontrakt"<br>"Slavkontrakt"<br>"En kugge i hjulet" (slut 1950-11-18)<br>"Snart smäller det!" (start 1950-11-20) || ''[[Aftonbladet]]'' 26 januari–21 april 1951<br>''[[Buster]]'' nr 8/1973<br>''[[Serie-Pocket]]'' nr 101 (1981)<br>''[[Buster]]'' nr 24/1988<br>''[[Buster]]'' nr 25/1988 | |||
|- | |||
|4|| 1950-12-11–1951-04-05 || "Möte med mästaren – Kid Jericho"<br>"Möte med mästaren – Kid Jericho"<br>"Snart smäller det!" (slut 1951-02-15)<br>"Den mystiska ön!" (start 1951-02-16) || ''[[Aftonbladet]]'' 23 april–21 augusti 1951<br>''[[Buster]]'' nr 10/1973<br>''[[Serie-Pocket]]'' nr 101 (1981)<br>''[[Buster]]'' nr 25/1988<br>''[[Buster]]'' nr 26/1988 | |||
|- | |||
|5|| 1951-04-06–1951-07-11 || "Mystiskt möte"<br>"Den mystiska ön!" (slut 1951-05-10)<br>"Frostigt i Alaska!" (start 1951-05-11) || ''[[Aftonbladet]]'' 22 augusti–22 november 1951<br>''[[Serie-Nytt]]'' nr 6/1979<br>''[[Buster]]'' nr 26/1988<br>''[[Buster]]'' nr 1/1989 | |||
|- | |||
|6|| 1951-07-12–1951-10-13 || "VM-Matchen"<br>"VM-Matchen"<br>"Frostigt i Alaska!" (slut 1951-07-31)<br>"Kopiöst med stryk!" (start 1951-08-01) || ''[[Aftonbladet]]'' 23 november 1951–29 februari 1952<br>''[[Buster]]'' nr 12/1973<br>''[[Serie-Nytt]]'' nr 10/1980<br>''[[Buster]]'' nr 1/1989<br>''[[Buster]]'' nr 2/1989 | |||
|- | |||
|7|| 1951-10-15–1951-12-22 || "Pettigrew J:r tar hämnd"<br>"Pettigrew J:r tar hämnd"<br>"Gatans hårda lag!" || ''[[Aftonbladet]]'' 1 mars–15 maj 1952<br>''[[Buster]]'' nr 14/1973''<br>[[Serie-Nytt]]'' nr 17/1979<br>''[[Buster]]'' nr 3/1989 | |||
|- | |||
|8|| 1951-12-24–1952-02-26 || "Kvarterets lag"<br>"Kvarterets lag"<br>"Gatans hårda lag!" (slut 1952-01-05)<br>"Hårda nävar i västern!" (start 1952-01-07) || ''[[Aftonbladet]]'' 16 maj–24 juli 1952<br>''[[Buster]]'' nr 16/1973<br>''[[Serie-Nytt]]'' nr 15/1979<br>''[[Buster]]'' nr 3/1989<br>''[[Buster]]'' nr 4/1989 | |||
|- | |||
|9|| 1952-02-27–1952-05-17 || "Dyrbara sekunder"<br>"Dyrbara sekunder"<br>"Hårda nävar i västern!" (slut 1952-04-07)<br>"Orm i paradiset!" (start 1952-04-08) || ''[[Aftonbladet]]'' 25 juli–14 oktober 1952<br>''[[Buster]]'' nr 16/1973<br>''[[Serie-Nytt]]'' nr 15/1979<br>''[[Buster]]'' nr 4/1989<br>''[[Buster]]'' nr 5/1989 | |||
|- | |||
|10|| 1952-05-19–1952-08-30 || "Strandsatta med döden"<br>"Orm i paradiset!" (slut 1952-06-28)<br>"AB Uppgjorda matcher!" (start 1952-06-30) || ''[[Aftonbladet]]'' 15 oktober 1952–3 februari 1953<br>''[[Serie-Nytt]]'' nr 5/1979<br>''[[Buster]]'' nr 5/1989<br>''[[Buster]]'' nr 6/1989 | |||
|- | |||
|11|| 1952-09-01–1953-01-10 || "Uppgjorda matcher"<br>"Uppgjorda matcher"<br>"AB Uppgjorda matcher!" (slut 1952-09-20)<br>"Blodigt allvar!" (1952-09-22–1952-12-17)<br>"Modell med livvakt!" (start 1952-12-18) || ''[[Aftonbladet]]'' 4 februari–25 juni 1953<br>''[[Buster]]'' nr 20/1973<br>''[[Serie-Nytt]]'' nr 17/1980<br>''[[Buster]]'' nr 6/1989<br>''[[Buster]]'' nr 7/1989<br>''[[Buster]]'' nr 8/1989 | |||
|- | |||
|12|| 1953-01-12–1953-03-28 || "Riddar Galahad"<br>"Modell med livvakt!" (slut 1953-02-28)<br>"Rävspel i kulisserna!" (start 1952-03-02) || ''[[Aftonbladet]]'' 26 juni–10 september 1953<br>''[[Seriemagasinet]]'' nr 12/1978<br>''[[Buster]]'' nr 8/1989<br>''[[Buster]]'' nr 9/1989 | |||
|- | |||
|13|| 1953-03-30–1953-06-27 || "Den nye mästaren"<br>"Den nye mästaren"<br>"Rävspel i kulisserna!" (slut 1953-05-20)<br>"Matchernas match!" (1952-05-21–1953-06-27) || ''[[Aftonbladet]]'' 11 september–11 december 1953<br>''[[Buster]]'' nr 2/1971<br>''[[Serie-Pocket]]'' nr 93 (1980)<br>''[[Buster]]'' nr 9/1989<br>''[[Buster]]'' nr 10/1989 | |||
|- | |||
|14|| 1953-06-29–1953-09-12 || "Orent spel"<br>"Ord och inga visor!" (1953-06-29–1953-08-06)<br>"En farlig kombination!" (1953-08-07–1953-09-12) || ''[[Aftonbladet]]'' 12 december 1953–3 mars 1954<br>''[[Buster]]'' nr 4/1971<br>''[[Buster]]'' nr 11/1989<br>''[[Buster]]'' nr 12/1989 | |||
|- | |||
|15|| 1953-09-14–1953-11-10 || "Döden slår till!" || ''[[Aftonbladet]]'' 4 mars–4 maj 1954<br>''[[Buster]]'' nr 13/1989 | |||
|- | |||
|16|| 1953-11-11–1953-12-05 || "Spöke med hästspark!" || ''[[Aftonbladet]]'' 5–29 maj 1954<br>''[[Buster]]'' nr 14/1989 | |||
|- | |||
|17|| 1953-12-07–1954-03-27 || "Boxare mot sin vilja"<br>"Spöke med hästspark!" (slut 1953-12-28)<br>"Det är dags, champ!" (1953-12-29–1954-02-22)<br>"Slå ut honom, Brian!" (start 1954-02-23) || ''[[Aftonbladet]]'' 31 maj–22 september 1954<br>''[[Serie-Nytt]]'' nr 11/1980<br>''[[Buster]]'' nr 14/1989<br>''[[Buster]]'' nr 15/1989<br>''[[Buster]]'' nr 16/1989 | |||
|- | |||
|18|| 1954-03-29–1953-06-26 || "Spider blir lurad"<br>"Slå ut honom, Brian!" (slut 1954-04-09)<br>"Blåsta till tusen!" (1954-03-10–1954-06-05)<br>"Grundlurade i Berlin!" (start 1954-06-07) || ''[[Aftonbladet]]'' 23 september–23 december 1954<br>''[[Seriemagasinet]]'' nr 19/1978<br>''[[Buster]]'' nr 16/1989<br>''[[Buster]]'' nr 17/1989<br>''[[Buster]]'' nr 18/1989 | |||
|- | |||
|#|| 1975-01-13–1975-03-29 || || | |||
|- | |||
|#|| 1975-03-31–1975-06-26 || || | |||
|- | |||
|#|| 1975-06-27–1975-10-25 || || | |||
|- | |||
|#|| 1975-10-27–1976-01-03 || || | |||
|- | |||
|#|| 1976-01-05–1976-04-10 || || | |||
|- | |||
|#|| 1976-04-12–1976-07-31 || || | |||
|- | |- | ||
| | |#|| 1976-08-02–1976-10-30 || || | ||
|- | |- | ||
| | |#|| 1976-11-01–1977-06-04 || || | ||
|- | |- | ||
|# | |#|| 1977-06-06–1977-07-30 || "Utmanaren" || ''[[Agent X9 (serietidning)|Agent X9]]'' nr 4/2024 | ||
|- | |- | ||
|# | |#|| 1977-08-01–1977-10-02 || "Elddopet"|| ''[[Agent X9 (serietidning)|Agent X9]]'' nr 7/1978 | ||
|- | |- | ||
|# | |#|| 1977-10-03–1977-12-17 || "Utpressning" || ''[[Agent X9 (serietidning)|Agent X9]]'' nr 10/1978 | ||
|- | |- | ||
|# | |#|| 1977-12-19–1978-03-18 || "Den oslagbare" || ''[[Agent X9 (serietidning)|Agent X9]]'' nr 4/1979 | ||
|- | |- | ||
|# | |#|| 1978-03-20–1978-04-15 || "Nobelpristagaren" || ''[[Agent X9 (serietidning)|Agent X9]]'' nr 4/2024 | ||
|- | |- | ||
|} | |} | ||
Nuvarande version från 28 oktober 2025 kl. 23.58

Bilden är hämtad med tillstånd från The Grand Comic Book Database.
"Ben Bolt" (i original "Big Ben Bolt") är en amerikansk serie för dagspress skapad av Elliot Caplin och John Cullen Murphy. Den debuterade som dagsstripp den 20:e februari 1950, och en söndagssida fick premiär 25:e maj 1952.
Ben Bolt gick emot den stereotypa bilden av boxare som korkade muskelberg. Efter att tidigt ha vunnit världsmästartiteln arbetade han periodvis som journalist och brottsbekämpare. Boxningen fanns alltid med som ett tema i serien, men utövades ofta av andra som Ben Bolt mötte på sina äventyr.
1971 började John Cullen Murphy assistera Hal Foster på "Prins Valiant". Därför tog Murphy själv in flera assistenter på "Ben Bolt", bl.a. Al Williamson, John Celardo, Stan Drake, Alex Kotzky och Carlos Garzon.
När Murphy till slut lämnade serien tog hans assistent Carlos Garzon över, och han började signera serien 1975. När Garzon lämnade serien 1977 avlöste Joe Kubert, Gray Morrow och Neal Adams i rask följd varandra på tecknarposten. Trots att ersättarna var synnerligen kompetenta tecknare var serien inte lika populär längre och den lades ner i april 1978.
Serien om Ben Bolt fick ett ovanligt dramatiskt slut. Ben Bolt hade blivit agent för organisationen Interpax som arbetade för fred i världen. För sina insatser belönades Ben med Nobels fredspris, men under prisutdelningen utsattes han för ett attentat och sköts till döds av en lönnmördare. Därmed gick både serien och seriefiguren Ben Bolt ur tiden.
Svensk publicering
I Sverige har serien publicerats i bl.a. Agent X9, Seriemagasinet, Serie-Nytt, Buster, Levande livet, och den egna serietidningen Ben Bolt (i två omgångar). I Agent X9 kallades serien för "Big Ben Bolt", som på originalspråket.
- Aftonbladet (dagsstripp 26/6 1950–30/12 1966, söndagssida 16/11 1952–30/10 1955)
- Provinstidningen Dalsland (4/11 1957–30/10 1970)
- Göteborgstidningen
- Kvällsposten (juni 1956–?)
- Upsala Nya Tidning (gästserie 2000–2000/2001)
Den svenska serietidningen
Fem nummer av serietidningen Ben Bolt gavs ut av Formatic Press 1963–64.
Ett nytt försök gjordes 1980 då Semics tidning Serie-Nytt bytte namn till Ben Bolt (med tillägget "med Serie-Nytt" på omslaget), bara för att byta tillbaka till Serie-Nytt året efter.
Dagsstrippar
| Datum | Svensk titel | Svensk publicering | |
|---|---|---|---|
| 1 | 1950-02-20–1950-06-17 | "En boxare föds" "Så här började det..." "En boxare föds" "Född till boxare!" (start 1950-05-16) |
Aftonbladet 26 juni–21 oktober 1950 Buster nr 4/1973 Serie-Nytt nr 18/1979 Serie-Pocket nr 101 (1981) Buster nr 23/1988 |
| 2 | 1950-06-19–1950-09-16 | "Segrare: Ben Bolt" "Segrare: Ben Bolt" "Född till boxare!" (slut 1950-08-12) "En kugge i hjulet" (start 1950-08-14) |
Aftonbladet 23 oktober 1950–25 januari 1951 Buster nr 6/1973 Serie-Pocket nr 101 (1981) Buster nr 23/1988 Buster nr 24/1988 |
| 3 | 1950-09-18–1950-12-09 | "Slavkontrakt" "Slavkontrakt" "En kugge i hjulet" (slut 1950-11-18) "Snart smäller det!" (start 1950-11-20) |
Aftonbladet 26 januari–21 april 1951 Buster nr 8/1973 Serie-Pocket nr 101 (1981) Buster nr 24/1988 Buster nr 25/1988 |
| 4 | 1950-12-11–1951-04-05 | "Möte med mästaren – Kid Jericho" "Möte med mästaren – Kid Jericho" "Snart smäller det!" (slut 1951-02-15) "Den mystiska ön!" (start 1951-02-16) |
Aftonbladet 23 april–21 augusti 1951 Buster nr 10/1973 Serie-Pocket nr 101 (1981) Buster nr 25/1988 Buster nr 26/1988 |
| 5 | 1951-04-06–1951-07-11 | "Mystiskt möte" "Den mystiska ön!" (slut 1951-05-10) "Frostigt i Alaska!" (start 1951-05-11) |
Aftonbladet 22 augusti–22 november 1951 Serie-Nytt nr 6/1979 Buster nr 26/1988 Buster nr 1/1989 |
| 6 | 1951-07-12–1951-10-13 | "VM-Matchen" "VM-Matchen" "Frostigt i Alaska!" (slut 1951-07-31) "Kopiöst med stryk!" (start 1951-08-01) |
Aftonbladet 23 november 1951–29 februari 1952 Buster nr 12/1973 Serie-Nytt nr 10/1980 Buster nr 1/1989 Buster nr 2/1989 |
| 7 | 1951-10-15–1951-12-22 | "Pettigrew J:r tar hämnd" "Pettigrew J:r tar hämnd" "Gatans hårda lag!" |
Aftonbladet 1 mars–15 maj 1952 Buster nr 14/1973 Serie-Nytt nr 17/1979 Buster nr 3/1989 |
| 8 | 1951-12-24–1952-02-26 | "Kvarterets lag" "Kvarterets lag" "Gatans hårda lag!" (slut 1952-01-05) "Hårda nävar i västern!" (start 1952-01-07) |
Aftonbladet 16 maj–24 juli 1952 Buster nr 16/1973 Serie-Nytt nr 15/1979 Buster nr 3/1989 Buster nr 4/1989 |
| 9 | 1952-02-27–1952-05-17 | "Dyrbara sekunder" "Dyrbara sekunder" "Hårda nävar i västern!" (slut 1952-04-07) "Orm i paradiset!" (start 1952-04-08) |
Aftonbladet 25 juli–14 oktober 1952 Buster nr 16/1973 Serie-Nytt nr 15/1979 Buster nr 4/1989 Buster nr 5/1989 |
| 10 | 1952-05-19–1952-08-30 | "Strandsatta med döden" "Orm i paradiset!" (slut 1952-06-28) "AB Uppgjorda matcher!" (start 1952-06-30) |
Aftonbladet 15 oktober 1952–3 februari 1953 Serie-Nytt nr 5/1979 Buster nr 5/1989 Buster nr 6/1989 |
| 11 | 1952-09-01–1953-01-10 | "Uppgjorda matcher" "Uppgjorda matcher" "AB Uppgjorda matcher!" (slut 1952-09-20) "Blodigt allvar!" (1952-09-22–1952-12-17) "Modell med livvakt!" (start 1952-12-18) |
Aftonbladet 4 februari–25 juni 1953 Buster nr 20/1973 Serie-Nytt nr 17/1980 Buster nr 6/1989 Buster nr 7/1989 Buster nr 8/1989 |
| 12 | 1953-01-12–1953-03-28 | "Riddar Galahad" "Modell med livvakt!" (slut 1953-02-28) "Rävspel i kulisserna!" (start 1952-03-02) |
Aftonbladet 26 juni–10 september 1953 Seriemagasinet nr 12/1978 Buster nr 8/1989 Buster nr 9/1989 |
| 13 | 1953-03-30–1953-06-27 | "Den nye mästaren" "Den nye mästaren" "Rävspel i kulisserna!" (slut 1953-05-20) "Matchernas match!" (1952-05-21–1953-06-27) |
Aftonbladet 11 september–11 december 1953 Buster nr 2/1971 Serie-Pocket nr 93 (1980) Buster nr 9/1989 Buster nr 10/1989 |
| 14 | 1953-06-29–1953-09-12 | "Orent spel" "Ord och inga visor!" (1953-06-29–1953-08-06) "En farlig kombination!" (1953-08-07–1953-09-12) |
Aftonbladet 12 december 1953–3 mars 1954 Buster nr 4/1971 Buster nr 11/1989 Buster nr 12/1989 |
| 15 | 1953-09-14–1953-11-10 | "Döden slår till!" | Aftonbladet 4 mars–4 maj 1954 Buster nr 13/1989 |
| 16 | 1953-11-11–1953-12-05 | "Spöke med hästspark!" | Aftonbladet 5–29 maj 1954 Buster nr 14/1989 |
| 17 | 1953-12-07–1954-03-27 | "Boxare mot sin vilja" "Spöke med hästspark!" (slut 1953-12-28) "Det är dags, champ!" (1953-12-29–1954-02-22) "Slå ut honom, Brian!" (start 1954-02-23) |
Aftonbladet 31 maj–22 september 1954 Serie-Nytt nr 11/1980 Buster nr 14/1989 Buster nr 15/1989 Buster nr 16/1989 |
| 18 | 1954-03-29–1953-06-26 | "Spider blir lurad" "Slå ut honom, Brian!" (slut 1954-04-09) "Blåsta till tusen!" (1954-03-10–1954-06-05) "Grundlurade i Berlin!" (start 1954-06-07) |
Aftonbladet 23 september–23 december 1954 Seriemagasinet nr 19/1978 Buster nr 16/1989 Buster nr 17/1989 Buster nr 18/1989 |
| # | 1975-01-13–1975-03-29 | ||
| # | 1975-03-31–1975-06-26 | ||
| # | 1975-06-27–1975-10-25 | ||
| # | 1975-10-27–1976-01-03 | ||
| # | 1976-01-05–1976-04-10 | ||
| # | 1976-04-12–1976-07-31 | ||
| # | 1976-08-02–1976-10-30 | ||
| # | 1976-11-01–1977-06-04 | ||
| # | 1977-06-06–1977-07-30 | "Utmanaren" | Agent X9 nr 4/2024 |
| # | 1977-08-01–1977-10-02 | "Elddopet" | Agent X9 nr 7/1978 |
| # | 1977-10-03–1977-12-17 | "Utpressning" | Agent X9 nr 10/1978 |
| # | 1977-12-19–1978-03-18 | "Den oslagbare" | Agent X9 nr 4/1979 |
| # | 1978-03-20–1978-04-15 | "Nobelpristagaren" | Agent X9 nr 4/2024 |
